Vědci se zaměřili na efekt metody Wima Hofa. Nepomáhá srdci ani psychice, tvrdí teď

24. 10. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Nic proti otužování. To má skutečně kladný vliv například na imunitu. Ale není třeba brát doslova všechno, co o něm jeho propagátoři tvrdí. Týká se to například Nizozemce Wima Hofa, jehož metoda je populární i v Česku. Myslíte si například, že díky tomu budete mít zdravější srdce a budete psychicky odolnější? To bohužel, vzkazují vědci.

Wim Hof, zvaný také Iceman, založil svůj byznys na vlastní metodě, který má zajistit cestu k psychickému i fyzickému zdraví. Kombinuje efekt chladu, dechová cvičení a meditaci. Má mnoho vyznavačů na celém světě, Česko nevyjímaje. Zatím však neexistuje mnoho odborných prací, které by zkoumaly, nakolik jsou jeho tvrzení o pozitivních účincích metody pravdivá. 

Běžně se přitom můžete dočíst třeba to, že metoda zlepšuje spánek, psychické zdraví nebo třeba krevní tlak. Jednou z nejčastějších nemocí – a hlavní příčinou úmrtí na celém světě – je kardiovaskulární onemocnění. Četné studie prokázaly, že každodenní cvičení a fyzická aktivita pomáhají těmto typům onemocnění předcházet, nebo je oddálit. Srdeční onemocnění a cukrovka jsou jen dva příklady častých poruch souvisejících s kardiovaskulárním systémem. Cvičení Wim Hof ​​metody je velmi účinným lékem na tyto nemoci, píše se například na webu zakladatele metody Wimhofmethod.com. 

Tvrzení je docela chytře napsané – fyzická aktivita skutečně funguje jako prevence nemocí srdce a cév a dokázala to spousta odborných prací, ale nikoliv v souvislosti s Wim Hofovou metodou. Následující zmínka o efektu jeho cvičení už s výše zmíněnými studiemi nijak nesouvisí. 

Otužování: kdy, jak a proč začít? A kdo by to zkrátka zkoušet neměl Přečtěte si také:

Otužování: kdy, jak a proč začít? A kdo by to zkrátka zkoušet neměl

Každopádně teď v říjnu na webu renomovaného časopisu Nature vyšla odborná práce, která efekt Nizozemcovy metody na zdraví srdce či psychiku zpochybňuje. 

Metoda Wim Hofa si získala popularitu pro své potenciální přínosy pro zdraví a výkonnost, včetně zlepšení nálady, snížení stresu, posílení imunitních funkcí, zlepšení kardiovaskulárních funkcí a zvýšení vitality. Navzdory jeho rostoucí popularitě existují omezené vědecké důkazy na podporu těchto tvrzení. Toto je první studie hodnotící účinky metody na kardiovaskulární parametry. Podle prezentovaných výsledků nelze potvrdit pozitivní účinky metody na kardiovaskulární a psychologické parametry, které se často zmiňují. U skupiny zdravých jedinců se krátkodobá aplikace této metody neprojevila pozitivně. Na základě současných výsledků by měla být metoda zpochybněna jako doplňková terapie v kardiovaskulární prevenci, píší autoři práce – tým vedl Sascha Ketelhut z Institutu sportovních věd univerzity ve švýcarském Bernu. 

Je nicméně fér přiznat, že existují i odborné práce, podle nichž Wim Hofova metoda možná přece jen funguje, přinejmenším na posílení imunity. Tato souhrnná práce vydaná jako předtisk – zatím nerecenzovaná studie – letos v květnu na webu časopisu British Medical Journal připouští, že metoda má silné imunomodulační účinky. Její autoři ale zdůrazňují, že k potvrzení tohoto zjištění je zapotřebí další výzkum vyšší kvality. Podle nich se nicméně zdá, že kombinace otužování a dechových cvičení snižuje zánětlivou reakci uvnitř těla, o níž se čím dál častěji soudí, že je spouštěčem mnoha nemocí a zdravotních potíží. 

Otužujete se pravidelně?

V Česku je Wim Hof hodně populární, zároveň tu ale má své kritiky – hlasitě se ozvali například po jeho vystoupení na populárním hudebním festivalu Colours of Ostrava. V roce 2022 na jeho pódiu hlásal, že jeho metoda se vyrovná moderní medicíně, nebo že ji dokonce v některých ohledech překonává, mluvil například o jejím přínosu pro léčbu rakoviny. Wim Hofův výrok, že nepotřebujeme nemocnice, je velmi nebezpečný. Svoji metodu propaguje jako bájný všelék. Nechci říct, že je šarlatán, ale zrovna tyto znaky to naznačují, komentoval tehdy jeho vystoupení pro DVTV Miloslav Šindelář, zakladatel Institutu moderní výživy.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).