Mráz je pro srdce a imunitu horší než horko. Nejmenší děti na mráz nesmí vůbec

4. 1. 2024

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Na víkend a nejméně počátek příštího týdne předpovídají meteorologové hodně chladné počasí. Teplota se má i přes den držet na deseti pod nulou a může jít ještě níže. Taková zima už představuje poměrně velké zdravotní riziko – zvláště pro nejmenší děti, seniory a lidi s nějakým oslabením, například nemocí srdce či cukrovkou.

Chladné a velmi chladné počasí zvyšuje riziko onemocnění a úmrtí na kašel, plicní a srdeční problémy. Zhoršení hrozí také u duševního zdraví a samozřejmě zima a náledí s sebou nesou i rizika pádů. 

Takže pokud nejste otužilí a nemusíte se pohybovat na mraze, moc to v příštích dnech nepřehánějte. Delší procházky nebo výlety raději dobře zvažte. Vyplatí se přitom vědět, jaké plány mají například vaší blízcí senioři nebo dlouhodobě nemocní – můžete jim nabídnout například odvoz nebo doporučit, aby něco odložili. 

Jak mráz ohrožuje srdce

Nejmenší děti a mráz

S kojencem do tří měsíců věku byste neměli chodit ven, pokud je pět pod nulou, nebo ještě méně. Děti do půl roku můžete vzít na krátkou procházku, pokud je do deseti pod nulou. 

Chladné počasí zužuje krevní cévy. To zvyšuje riziko srdečního infarktu – ten v mrazivých dnech hrozí mnohem více než v létě, což spousta lidí netuší. Proto má smysl se teple oblékat, včetně rukavic a šály. Zároveň se, zvláště pokud nejste trénovaní nebo se například léčíte s vysokým krevním tlakem, vyhněte namáhavým aktivitám, jako jsou běh, horská túra nebo třeba odhazování sněhu. 

Mráz může způsobit také omrzliny. Možná si myslíte, že hrozí jen horolezcům, ale bohužel, hrozí i v běžném životě – někteří lidé k nim mají větší sklon například kvůli nějakému onemocnění. 

Starší kojenci a batolata nemusí mít potíže ani s mrazem pod minus deset stupňů, ale musí se hýbat a mít dobré oblečení. Roli také hraje, jak moc je dítě otužilé. Pozor na vítr, ten efekt mrazu zesiluje.

Omrzliny se mohou zprvu projevit bolestmi postižených míst. Nejčastěji postihují okrajové části těla, jako jsou prsty, nos, brada nebo ušní boltce. Omrzliny jsou poměrně časté a v extrémních případech mohou mít trvalé následky. Ohroženi jimi jsou například diabetici, kteří mají sníženou citlivost periferií a nemusí si všimnout omrzlin, zároveň se jim postižení pokožky hůže hojí. To samé platí o neuropatii. 

Zátěž pro imunitní systém

Tohle nedělejme

Nenatírejme sobě ani dětem v mrazech tváře či nos běžným krémem. Krémy většinou obsahují hodně vody, takže paradoxně zesilují účinek mrazu na pokožku. Pokud už chcete například děti preventivně ošetřit kvůli velkému chladu, použijte masti a krémy přímo ty deklarované jako výrobky do mrazu. 

A nedávejte dětem v mrazech přes pusu šálu – bude se jim před ní srážet a namrzat pára z vydechovaného vzduchu, což může paradoxně zvýšit riziko omrzlinek kolem úst. 

Zimní počasí je pro organismus zátěž samo o sobě. Pro imunitu, v této době často oslabenou, představuje další zátěž to, že více času trávíme v obchodech, nákupních centrech a restauracích, i děti ve školách a školkách chodí méně ven. Výsledkem je, že se chřipka, kašel a různé další respirační infekce včetně covidu šíří snáze. Očkování proti chřipce už tuhle sezónu nejspíše nestihnete, ale proti covidu to ještě smysl má, stejně jako je dobré vyhýbat se zbytečným srocením lidí. 

Často si myjte ruce – většina těchto infekcí se šíří kapénkami, které si na sliznice můžete přenést nemytýma rukama. Sami kašlete a kýchejte do ohybu lokte, ne do dlaní. K přenosu respiračních infekcí, včetně chřipky a covidu-19, dochází nejčastěji vzduchem, aerosolem či kapénkami, které vznikají při dýchání, mluvení, kašli, smrkání, kýchání infikovaných osob. Přenáší se i prostřednictvím kontaminovaných rukou a předmětů. Viry mají schopnost přežívat po určitou dobu mimo hostitelský organismus. Je tedy možné přenést na sebe infekci prostřednictvím předmětů, které jsou potřísněny sekrety nemocného, například držadla ve veřejné dopravě, madla nákupních košíků, hračky, použité kapesníky, nebo při podání ruky, upozorňuje ve svých aktuálních doporučeních Státní zdravotní ústav. 

Vadí vám zimní období?

Tělesná teplota v ohrožení

Zejména starší dospělí jsou ohroženi hypotermií, při níž vnitřní teplota těla klesá příliš nízko. Může se tak stát i při dlouhodobém vystavení se relativně mírnému  chladu. Mezi první příznaky toho, že vaše tělo nezvládá chlad dobře, patří ztuhlost šíje, paží a nohou. 

Chladné počasí má u mnoha lidí také vliv na stav jejich pokožky, a to nejen na odkrytých částech těla. Mohou mít suchou kůži i na zádech či trupu. Pomáhá hydratační mléko na olejové bázi, sprcha vlažnou, nikoli horkou vodou. 

Zdroj: 

Health.Harvard.edu: How does cold weather affect your health?

Better Health Channel: Safety – Cold weather

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).