Rostlinné klíčky a výhonky jsou ideálním zdrojem vitamínů, minerálních látek, esenciálních aminokyselin a řady dalších pro tělo důležitých látek. Pravidelnou konzumací naklíčených semen dodáte tělu potřebné živiny a podpoříte imunitu. Což se hodí zejména na jaře a v nadcházející podzimní čas, i když samozřejmě, bez celkově zdravého životního stylu to fungovat nebude.
Semínka na nakličování nebo již naklíčená semínka si můžete zakoupit v každém lépe zásobeném obchodě. Problém bývá s jejich trvanlivostí, protože i když je uložíte do lednice, týden na vás obvykle v ideální kondici nepočkají. Alternativou nebo jinou variantou, která však vydrží i řadu měsíců, jsou semínka či obiloviny naklíčené a sušené.
Naklíčené, usušené a trvanlivé
Nakličování v domácích podmínkách vyžaduje přípravu, čas a péči, jinak hrozí vznik plísní. Chcete-li si práci usnadnit, existuje varianta klíčených luštěnin, obilovin i pseudoobilovin ve formě sušených lupínků, které jsou určeny k přímé konzumaci a pyšní se taktéž jak vylepšeným nutričním profilem, tak lepší stravitelností.
„V klíčených luštěninách, obilovinách a pseudoobilovinách vidíme budoucnost. První hala pro tuto divizi vznikla již v roce 2019 a přístavba nové haly následovala v roce 2022. Divizi jsme rozšířili, abychom navýšili výrobní kapacitu a dostali naše klíčené produkty do více tuzemských obchodních sítí a na zahraniční trhy,“ vysvětluje Kamil Lisal, jednatel firmy Semix Pluso, který se výrobou těchto klíčků zabývá.
Exploze živin
V nových halách klíčí a suší několik typů obilovin, pseudoobilovin a luštěnin. Semena při klíčení částečně změní svůj nutriční profil a enzymatická aktivita v klíčkách pomáhá měnit škroby v menší a jednodušší látky, což vede k lepší stravitelnosti produktu. „Co je ovšem na klíčení tak zajímavé, je skutečnost, že při nakličování dochází v semínkách doslova k explozi živin. Při kontaktu s vodou dojde ke spuštění série biochemických reakcí, během nichž se semínka přemění na neuvěřitelnou zásobárnu blahodárných enzymů, živin, vitaminů a minerálních látek,“ popisuje unikátnost klíčení Kamil Lisal.
Galerie: Semix vyrábí směsi pro pekaře a také obnovuje přírodu
V případě luštěnin dochází v průběhu klíčení k významné redukci tzv. antinutričních látek. Jde o látky, které mohou způsobovat trávicí potíže, zejména plynatost. Ovšem tím, že se při zpracování v přesně určenou dobu proces klíčení zastaví a zrna tepelně ošetří, konkrétně zasuší, dosáhnou v Semixu delší trvanlivosti klíčených zrn bez přídavků jakýchkoliv konzervačních látek, cukru či stabilizátorů.
Hlavním benefitem jejich tepelně upravené varianty je dlouhá trvanlivost, a to bez přídavku konzervantů, cukru či „éček“ a komfortnost manipulace. Luštěniny, obiloviny i pseudoobiloviny ve své vylepšené klíčené podobně dodají tělu zároveň nálož bílkovin a vlákniny. Přestože se u sušené varianty používá tepelná úprava, semena si udržují svůj vylepšený nutriční profil.
Co se sušenými klíčky?
Ve formě klíčených lupínků seženeme například quinou, pohanku, čočku, ovesné vločky, hrách či cizrnu. Použití je široké, od posypky na saláty, do polévek či na těsto pečiva. Kouzlit však s nimi můžeme i při přípravě sladkých a slaných těst, kdy s nimi doplníme těsto na lívance, sušenky, muffiny či slaný quiche. Klíčenými lupínky můžeme nastavit i masovou směs pro karbanátky či sekanou. Základ nám mohou tvořit také pro luštěninové pomazánky, kdy například z hrachu, čočky a cizrny připravíme nutričně nabitý luštěninový hummus.
Klíčky ale můžete využít i pro sladkou kuchyň. Klíčené lupínky směle nasypte na jogurt místo granoly, přidejte ovoce a rázem máte plnohodnotnou bílkovinami nabitou snídani nebo svačinu.