Implantabilní kardioverter-defibrilátor (EV-ICD), který lékaři z Nemocnice Na Homolce poprvé použili, je přístroj podobající se kardiostimulátoru. Používá se k léčbě srdečních arytmií a jako prevence náhlé srdeční smrti.
Standardně se pacientům implantuje defibrilátor, kdy se vodiče a elektrody pro stimulaci zavádějí pod klíční kostí přímo do cévního systému, a to především do pravé srdeční komory nebo do pravé síně. S tím se však pojí řada potencionálních komplikací, jako jsou například ucpané cévy nebo protržení srdce, a také infekcí.
Nový systém EV-ICD riziko těchto možných komplikací minimalizuje. Defibrilátor lékaři vkládají pacientovi pod levou paží a elektroda pro defibrilaci se umísťuje pod hrudní kostí velmi blízko srdce. Nezasahuje tedy do samotného oběhového systému.
„Nový systém extravaskulárního kardioverter-defibrilátoru je určen pro pacienty, kteří jsou ohroženi na životě srdečními arytmiemi a kteří neměli předchozí sternotomii (operaci hrudníku) a nepotřebují trvalou bradykardní (neobvykle pomalý srdeční tep) stimulaci,“ říká profesor Petr Neužil, primář oddělení kardiologie Nemocnice Na Homolce.
Léčíte se se srdcem a oběhovým systémem?
Defibrilátor má běžné rozměry, nicméně váží méně. Díky tomu vydrží až dvakrát déle než ten klasický. Podle odhadů bude jeho výdrž necelých dvanáct let.
Systém EV-ICD začalo několik vybraných evropských kardiocenter pacientům implantovat v říjnu 2023. Na Homolce proběhla první operace v pátek 3. listopadu pod vedením profesora Neužila a kardiochirurga Iva Skalského. Postupně by se měl systém rozšířit i do dalších kardiocenter.