Část rodičů podle lékařů ohrožuje zdraví svých dětí, když jim nesrážejí ani velmi vysokou horečku – na svém Twitteru na to upozornila například lékařka vystupující zde pod nickem Julis_DR.
Horečka kolem 40 stupňů může i u citlivých dětí rozjet febrilní křeče, navíc je pro organismus velmi vyčerpávající – ten pak o to hůře například bojuje s infekcí, ačkoli si rodiče od vysoké horečky slibují přesný opak.
Lékaři se s podobným rodičovským přístupem setkávají i jinde a nejen proto, že věří v léčivou moc vysoké horečky. V ordinacích vídáme, že rodič se z nepochopitelného důvodu rozhodne horečku, ač vysokou, nesrážet. V ordinaci pak argumentuje tím, že chtěl, aby lékař horečku viděl. Tento postup je naprosto zbytečný a může dítě ohrozit,
uvedla například dětská lékařka Silvie Knoppová.
Dítěti je podle ní každopádně třeba podat lék na horečku ještě doma a teprve poté se vydat k lékaři. Pouhou zvýšenou teplotu do 38, respektive 38,5 ˚C podle lékařky ihned srážet třeba není, ale horečku nad tuto hranici ano.
Febrilní křeče vypadají hodně dramaticky, nejčastěji postihují kojence, batolata a předškoláky do čtyř let věku právě u vysoké horečky – jde o důsledek toho, že dětský nervový systém ještě není tak stabilní.
- Horečka dráždí mozek, který vysílá informace nervům a svalům
- Svaly se nepřirozeně napínají a stahují, výsledkem jsou křeče
- Při záchvatu febrilních křečí dítě upadá až do bezvědomí
- Mohou nastat také poruchy dýchání
Sklon k febrilním křečím se částečně dědí. Přibližně čtyři procenta dětí prodělají během života alespoň jeden záchvat febrilních křečí, u poloviny z nich se mohou jednou až dvakrát opakovat.
Někdy se samozřejmě může stát, že dítě má čtyřicítky navzdory tomu, že mu rodiče teplotu snižují. Před Vánocemi sedmiletá dcera chytila zřejmě RS virus, sráželi jsme jí teplotu střídaním paralenu a nurofenu podle návodu a doporučení lékařky, ale stejně měla tři dny skoro čtyřicet,
popsala Tereza Kunešová, matka dívky z Berounska.
Čím doma tlumíte horečku u dětí?
U viróz se rovněž může stát, že horečka vyletí velmi vysoko i u dítěte, které ještě před hodinou mělo sotva sedmatřicet, a někdy pak skutečně není snadné ji srazit níže.
Řešením může být střídání léků s ibuprofenem s těmi na bázi paracetamolu po čtyřech hodinách. Bohužel, právě tyto léky pro nejmenší děti jsou už několik měsíců špatně k sehnání. Pozor na nápad dávat o to více paracetamolu, vyšší dávky mohou poškodit játra. Lepší je srážet horečku pomocí obkladů a zábalů – to se však nedá doporučit, pokud má dítě například zimnici, studené ruce či nohy.
Některým dětem navíc jedny léky zabírají lépe než jiné. Je možné, že dítěti například zabírá lék s ibuprofenem lépe než s paracetamolem? Ano, možné to je. Ibuprofen má na rozdíl od paracetamolu i protizánětlivý efekt, proto může v některých případech, kdy je přítomen i zánět, zabírat lépe,
potvrdila lékárnice Pavla Horáková.
A naopak, kdy s dítětem a horečkou, byť třeba ne tak vysokou, vyrazit k lékaři?
Rozhodující by měl být celkový stav dítěte, včetně toho, jak reaguje na horečku a její snižování.
- Pokud je dítě s teplotou kolem 38 ˚C apatické, spavé, nepije, opakovaně zvrací, ztíženě dýchá, je dehydratované, či vykazuje dokonce poruchy vědomí, je třeba ho vzít k lékaři hned.
- Naopak i při vysoké teplotě přes 39 ˚C, kdy se daří teplotu srazit na alespoň tři až šest hodin a ono se mezitím pořádně napije a má zájem o okolí, není nutné vyhledat lékaře bezprostředně.
- Kojence do půl roku s teplotou přes 38 ˚C by měl vidět lékař vždy.
V případě, že najdete v domácí lékárničce zbytky léčiv pro děti, je důležité pečlivě zkontrolovat jejich expirační dobu i způsob skladování. Vyhněte se podávání léků s propadlou expirační dobou, které vám doma zbyly od poslední nemoci. Expirovaný lék nemusí být již účinný,
upozorňuje lékárnice Pavla Horáková.