Rok 2022 byl, co do počtu nakažených planými neštovicemi, rekordní. Po dvou letech proticovidových opatření, kdy počty nákaz planými neštovicemi šly rapidně dolů, protože ubylo kontaktů ve školách a školkách, bylo zejména mezi dětmi nezvykle vysoké množství těch, které neštovice neprodělaly. A protože jsou plané neštovice velmi nakažlivé a mají snadný způsob šíření (kapénkami i skrze předměty), šířily se mezi značnou skupinou nenakažených ve vyšší míře, než je obvyklé.
Co se dozvíte v článku
Podle statistik Státního zdravotního ústavu se letos do konce června planými neštovicemi nakazilo 29 345 lidí. Loni to touto dobou bylo 42 005 a za celý rok celkem eviduje zdravotní ústav 57 055 nemocných. Navíc sezóna této nákazy poznamenala loni i letos také prázdninové dovolené, což v jiných letech v takové míře nebývalo zvykem. Plané neštovice se šíří spíše v zimních měsících, kdy častěji pobýváme v uzavřených prostorách, jež jsou obecně pro šíření původců nemocí příznivé.
Následkem divoké sezóny bylo, že rodiče a někteří dospělí, kteří si nákazou neprošli v dětství, měli větší zájem o očkování. Zvýšená poptávka v kombinaci s výpadkem dodávek na straně výrobce způsobily, že už před loňskými prázdninami praktičtí lékaři hlásili, že jim došla vakcína Varilrix, tehdy jediná proti planým neštovicím na tuzemském trhu. V ČR není dostupná dosud, byť databáze lékového ústavu říká, že od poloviny letošního května jsou dodávky obnoveny.
Neznamená to ovšem, že zájemci o očkování mají smůlu. Jako náhrada se používá očkovací látka s názvem Varivax určená pro děti od 12 měsíců a dospělé. Tou se loni doočkovávaly i děti, které jako první dávku dostaly Varilrix, protože obě očkovací látky jsou zaměnitelné.
Varivax je na českém trhu od loňského června a v současné době je jedinou dostupnou vakcínou proti planým neštovicím. Základní očkovací schéma počítá se dvěma dávkami s rozestupem čtyř až osmi týdnů. Interval dalšího přeočkování nebyl stanovený. Existuje předpoklad, že ochrana je dlouhodobá. „Je téměř celoživotní. Kdo je očkovaný, zpravidla planými neštovicemi nikdy neonemocní,“ říká předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek.
Pro koho je očkování benefitem
Pokud se rodiče u dosud nenakažených dětí rozhodnou jít cestou očkování, pak jsou k tomu ideální dvě období. První je před nástupem do jeslí nebo školky. „Protože v kolektivních zařízeních je šance na nákazu poměrně velká,“ uvádí lékař.
Další období je podle Romana Chlíbka adolescentní věk. Tedy někdy kolem 12. roku, protože takto načasované očkování dětem zajistí dostatečnou ochranu pro dospělý věk. „Pokud do té doby plané neštovice dítě neprodělalo, nechal bych dítě očkovat už jen z pozice toho, že v dospělém věku má infekce těžší průběh a nehorší je, když se dívka nakazí během těhotenství, protože přes placentu může krví matky dojít k nákaze plodu a následkem toho k jeho abnormálnímu vývoji, poškození jeho vnitřních orgánů nebo předčasnému porodu,“ popisuje předseda vakcinologické společnosti. Při onemocnění těsně před porodem se může dítě nakazit planými neštovicemi při porodu. Pro novorozence je infekce život ohrožující.
Pavel Dlouhý, předseda Společnosti infekčního lékařství a primář infekčního oddělení ústecké nemocnice, doplňuje rizika průběhu nákazy u dospělých. „U nich při planých neštovicích dochází častěji k zápalu plic a celkově rozsáhlému, těžkému výsevu vyrážky na kůži a závažnějším projevům,“ podotýká lékař.
Důvodem pro očkování je často nejen motivace chránit sebe či v budoucnu své nenarozené dítě, ale také předejít dlouhé inkubační době onemocnění. Od nakažení po první projevy onemocnění totiž mohou uplynout i tři týdny. Rodiny s malými dětmi proto někdy téměř měsíc řeší, zda po kontaktu s nakaženým mohou odjet např. na dovolenou či absolvovat návštěvu u jiné rodiny s malými dětmi, které dosud plané neštovice neprodělaly.
Vakcína není hrazená
Vakcína v tuto chvíli není hrazena z veřejného zdravotního pojištění. A to ani nejmenším dětem, jež jsou na virus způsobující plané neštovice nejvnímavější. Snáze se tedy nakazí.
Pojišťovny ale na toto očkování nabízí příspěvky z fondů prevence. Ty proplácí zpětně (tj. až po očkování) a většinou pokrývají jen část ceny za obě dávky. Cena se obvykle pohybuje od 1500 Kč za jednu dávku, potřeba jsou u dětí i dospělých dávky dvě.
Kdy jste prodělali neštovice?
Příspěvky pojišťoven na očkování
Pojišťovna – roční výše příspěvku
- VZP – na očkování proti planým neštovicím poskytuje až 500 Kč
Ostatní pojišťovny poskytují příspěvky na nehrazená očkování obecně. Jde o tyto částky:
- ZP MV ČR – až 2000 Kč pro děti i dospělé
- OZP – až 1000 Kč
- ČPZP – do 17 let včetně je to až 1500 korun, nad 18 let až 1000 korun
- VoZP – do 18 let až 1500 Kč, nad 18 let až 700 Kč
- RBP – až 1000 Kč, dárci krve až 6000 Kč
- ZP Škoda – až 1200 Kč na jednu dávku
Zdroj: Vitalia.cz / weby zdravotních pojišťoven
A co nechat nákaze volný průběh?
Většina rodičů volí cestu, že děti neočkují a nákaze nechávají volný průběh. Infekčnost viru varicella zoster, tedy původce planých neštovic, ale i pásového oparu, je tak vysoká, že se jí nakazí až na výjimky každý. A velmi pravděpodobně to bude ve školce nebo na prvním stupni základní školy. V tomto věku se děti dokáží uzdravit většinou samy a projevy onemocnění lze bez větších potíží zvládnout doma.
Podle Romana Chlíbka je to legitimní cesta. Infektolog Pavel Dlouhý se kvůli možným komplikacím nákazy kloní spíše k očkování.
Ačkoliv jsou plané neštovice považované za onemocnění s mírným průběhem, někdy to neplatí. „Některé děti končí v nemocnici kvůli vysokým horečkám, dehydrataci nebo kvůli tomu, že na puchýřky může nasednout bakteriální infekce způsobená např. streptokoky,“ popisuje primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Právě komplikace spojené s bakteriální infekcí lékaři vidí v posledních měsících častěji, než bývalo zvykem. „Jde o relativně závažné infekce, jež jsou vzácné – jde o jednotky případů. Mohou ale vyústit až v šokový stav či otravu krve, což jsou život ohrožující stavy,“ dodává Pavel Dlouhý s tím, že takový výskyt těžkých stavů v tomto počtu jsou v praxi infektologů relativní novinkou.
Mezi komplikace onemocnění u dětí patří také zánět mozečku, tedy cerebritida neboli zánět mozkových blan. „Při něm dítě kromě horeček a zvracení trpí ztrátou rovnováhy – motá se, jako by bylo opilé, a padá,“ popisuje infektolog.
Rizikovější jsou plané neštovice pro pacienty s kožními problémy. „Má-li někdo např. atopický ekzém, může docházet k velmi závažnému průběhu s velmi rozsáhlým výsevem vyrážky na hlavě, na krku… A bývá to pro nemocné velmi nepříjemné,“ říká Pavel Dlouhý.
Stručně o planých neštovicích
- Po setkání s nakaženým počítejte s inkubační dobou až 3 týdny.
- Infekční je pacient zhruba tři dny před výsevem vyrážky a cca týden poté. Tedy v době, kdy jsou puchýřky ještě vodnaté. Jakmile začnou zasychat a objeví se strupy, pacient již infekční není.
- Puchýřky se mohou objevit také např. na sliznicích uvnitř úst, takže pro nemocného je někdy obtížné po určitou dobu jíst a pít.
- Lékaři nyní již nedoporučují používání tekutých pudrů, podle primáře Pavla Dlouhého je vhodnější třeba tzv. genciánová violeť. Stroupky lze následně promašťovat krémem. Vyrážka může zůstat ale i bez ošetření, nicméně dítě si ji nesmí škrábat.
- Důležité je při onemocnění mírnit případnou horečku a dodržovat dostatečný příjem tekutin, aby se předešlo dehydrataci zejména malého pacienta.
- Virus i po vyléčení příznaků zůstává v organismu a v případě oslabení imunity nebo ve vyšším věku se může projevit ve formě pásového oparu.
- Naopak s opičími neštovicemi společného nic nemá, u nich je původce jiný. Proto ani očkování proti neštovicím planým nepředchází neštovicím opičím a naopak.
Odborná spolupráce:
MUDr. Pavel Dlouhý
Předseda Společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně a primář Infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D.
Předseda České vakcinologické společnosti, děkan Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové a zároveň vedoucí tamější Katedry epidemiologie.