Homeopatie není žádnou novinkou, která se objevila v posledních desetiletích. Za jejího zakladatele je považován německý lékař Samuel Hahnemann, myšlenka naléčení podobného podobným je mnohem starší. Jako první ji zformuloval už v pátém století Hippokrates, kterého pokládáme za otce moderní medicíny. A ve středověku se zákonem podobnosti zabýval také alchymista a lékař Paracelsus.
Za Hahnemanna, který žil v letech 1755 až 1843, si lékaři zprvu vyráběli homeopatika sami, ale brzy začaly v Německu vznikat první specializované lékárny. Každopádně už během 19. století se homeopatie rozšířila do USA, Indie, Ruska, jižní Ameriky a některých afrických zemí. V Česku pak vešla ve větší známost po roce 1989 – vůbec nejčastěji si díky ní lidé léčí nachlazení, dále pak užívají homeopatika na podporu imunity a také pro mírnění stresu a úzkostí.
Správné dávkování a další tipy
1. Jak snadné je užívat homeopatika
Nejčastější lékovou formou u homeopatických léčivých přípravků jsou homeopatické granule. Rozpouštějí se přímo v ústech, ideálně pod jazykem, a po rozpuštění se nezapíjí. Stejným způsobem se užívají i homeopatické tablety. Homeopatické léky ve formě sirupů, perorálních roztoků a podobně se podávají běžným způsobem jako ostatní léky.
2. Jaké je správné dávkování?
U vícesložkových přípravků je správné dávkování napsáno na krabičce a v příbalovém letáku. U jednosložkových přípravků – granulí v tubách – dávkování určuje lékař nebo lékárník podle typu potíží. Nejčastější dávkování bývá 5 granulí 3× denně. U akutních stavů se homeopatické léčivé přípravky podávají ve vyšší frekvenci, v případě zlepšení stavu či prevence je frekvence podávání nižší.
Vyzkoušeli jste už homeopatii a na co?
3. Lze se homeopatik dotýkat prsty?
Vyvarovat se dotýkání homeopatických léků prsty je doporučováno hlavně z hygienických důvodů. Pro bezdotykové podávání homeopatických léků existují také patentované speciální lékové tuby, ze kterých si snadno přesný počet granulek nadávkujete a z víčka nasypete přímo pod jazyk.
4. Před jídlem, nebo po jídle?
Homeopatické léky je vhodné užívat ve chvíli, kdy máme čistou dutinu ústní, a to kvůli tomu, aby se lék dobře vstřebával. Přibližně čtvrt hodiny před a čtvrt hodiny po podání léku se doporučuje nejíst a nepít kromě čisté vody, nekouřit a také si nečistit zuby.
5. Kdy zahájit léčbu?
V případě akutních stavů je nejlepší zahájit léčbu ihned, jakmile se objeví první příznaky. Na počátku je vhodné homeopatické léky nasadit v dávkách několikrát denně, poté, co se zdravotní stav zlepší, je vhodné frekvenci dávek snížit.
6. Lze homeopatika kombinovat s jinými léky?
Homeopatické léky mohou být užívány jako hlavní léčebná metoda nebo jako metoda doplňková při léčbě konvenčními léky. Při užívání homeopatie nejsou známy žádné interakce s jinými léky či přípravky.
7. Komu lze homeopatické léky podávat?
U homeopatických léků se neočekávají žádné známé nežádoucí účinky. Většina homeopatických léků je díky tomu bez omezení vhodná pro všechny věkové skupiny, a to i děti, těhotné či kojící ženy nebo seniory.
8. Jak se podávají u dětí?
Homeopatické léky se dětem podávají stejným způsobem jako dospělým. U menších dětí, kterým by mohly granulky zaskočit, je praktické rozpustit je s trochou vody ve sklenici nebo v lahvičce a nechat jim je popíjet během dne.
9. Mohou je užívat diabetici?
Homeopatické granule obsahují sacharózu a laktózu – 5 granulí (běžná dávka) obsahuje 0,21 g sacharózy a 0,037 g laktózy – 1 dóza granulí v jednodávkovém obalu (Oscillococcinum) obsahuje 0,85 g sacharózy a 0,15 g laktózy. U diabetiků je dobré poradit se s lékařem, aby určil nejvhodnější lékovou formu a její dávkování.
Zdroj:
tiskové materiály Homeopatické lékařské asociace
Světhomeopatie.cz