Polovina kontrolovaných doplňků stravy určených pro kloubní výživu klamala spotřebitele ohledně skutečného složení. Takhle špatně dopadla kontrolní akce Státní zemědělské a potravinářská inspekce (SZPI) zaměřená na doplňky stravy určené pro kloubní výživu. Přehled všech nevyhovujících i vyhovujících vzorků je k dispozici na webu Potraviny na pranýři.
V rámci kontroly inspektoři odebrali dvanáct různých vzorků doplňků stravy pro hodnocení v laboratoři. Šest z nich nevyhovělo požadavkům právních předpisů, když laboratorní rozbor potvrdil nižší než na obalech uvedené hodnoty obsahu látek chondroitin sulfát, glukosamin sulfát, kolagen, MSM (metylsulfonylmetan) nebo vitamínů. Jejich výrobce tak čeká správní řízení o uložení pokuty.
Špatně dopadl například výrobek ORTHO HELP Complete, v němž bylo méně účinné látky chondroitin sulfát, než sliboval. Ze stejného důvodu neuspěl ani produkt Flextor klouby, 120 tablet, či výrobek Kloubin (60 kapslí), v němž byl ve srovnání s uvedeným složením nejen nižší obsah chondroitinu sulfátu, ale i glukosamin sulfátu a vitamínu D.
Inspektoři se zaměřili na tyto výrobky s ohledem na velkou nabídku doplňků stravy určených pro výživu kloubů v lékárnách a dalších obchodech včetně e-shopů. Nabízené doplňky stravy se liší obsaženými látkami, formou i způsobem užívání a cenou, přičemž spotřebitelé si podle inspektorů většinou vybírají doplňky stravy s ohledem na obsah deklarovaných složek a jejich očekávané účinky. Na mnohé z výrobků navíc běží reklama.
Při stejně zaměřené kontrolní akci v roce 2021 laboratorní hodnocení potvrdilo nevyhovující parametry dokonce u 7 z 10 odebraných vzorků. Protože kloubní výživa dopadá špatně opakovaně, budou podle mluvčího SZPI Pavla Kopřivy kontroly pokračovat i nadále.
Otázkou také je, nakolik a zda vůbec podobné doplňky stravy skutečně mohou stav kloubů zlepšit – zde se neshodnou ani odborníci. Kontrola se nezaměřovala na to, zda přípravky fungují.