Zpočátku to není na první pohled tak nápadné a chvilku trvá, než si žena začne při česání nebo mytí hlavy všímat většího množství chomáčků, které zůstávají buď v hřebeni, nebo v odtokovém kanálku.
Co se dozvíte v článku
Pokud je jí víc než padesát let a od poslední menstruace uplynul jeden kalendářní rok, může mít její řídnutí vlasů souvislost s klimakteriem.
Vypadávaní vlasů se týká i zdravých žen
Podle výzkumů, které dělala letos Universita Chulalongkorn v Thajsku, potká každou druhou zdravou ženu v období klimakteria řídnutí vlasů. Vědci zkoumali ženy ve věku od 50 do 65 let.
Ženám nejprve vlasy ustupují na dělicí linii, poté následuje pomalu postupující difuzní vypadávání vlasů začínající od temene hlavy. Typická je pro ženy v tomto věku i změna kvality vlasové struktury. Vlasy jsou slabší a mají větší sklony k lámanosti. Vědci také zaznamenali snižující se hladinu mazu vlasové pokožky. Po určité době se změny stávají nápadnější.
Za vším hledej hormony
Gynekologové analyzovali hladiny hormonů testosteronu, estradiolu a hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH). „Jde o přirozený stav, kdy dochází k útlumu funkce vaječníků, v důsledku čehož se snižuje tvorba hormonů estrogenu a progesteronu. Kolísání hladiny hormonů způsobuje změny v těle ženy, které mohou proměnit i vzhled,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Trápí vás nadměrné vypadávání vlasů?
Proč má ale zrovna estrogen vliv na kvalitu našich vlasů? Jedním z důvodů je, že tento hormon podporuje zadržování vody v pokožce. Jeho úbytek tak způsobuje dehydrataci, která se projevuje na různých částech těla. S klesající hladinou estrogenu kromě dehydratace souvisí snížená produkce kolagenu a keratinu. Tyto změny se pak odrážejí mimo jiné v kvalitě vlasů, kůže a nehtů.
„Pokles estrogenu vyvolává také zvýšení produkce androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů. Jejich nadměrné množství může zmenšovat vlasové folikuly, což má za následek vypadávání vlasů,“ vysvětluje lékař.
Příznaky dehydratace
S progresivním vypadáváním vlasů se nemusejí ženy smířit. První, co mohou změnit, je hydratace pokožky, se kterou by měly začít ve chvíli, kdy si všimnou vysušené kůže na hlavě a zvýšené tvorby suchých lupů.
Ačkoli jsou právě lupy jedním z příznaků dehydratace vlasové pokožky, rozhodně nejsou v tomto případě vhodné šampony proti lupům, které bývají převážně určené na boj s mastnými lupy. V případě žen v klimakteriu by to vedlo naopak ke zhoršení situace.
Naopak jsou vhodné kvalitní jemné šampony vyvinuté pro péči o suchou pokožku hlavy. Vyznačují se obsahem přírodních látek a neutrální hodnotou pH.
Zapomeňte na fén a žehličku
V období menopauzy by si neměly ženy vlasy tepelně upravovat. Což znamená zásadně omezit používání, nebo ještě lépe „zahození“ žehličky na vlasy a kulmy. Pokud si vlasy musíte fénovat, snižte teplotu na minimum.
Stejně tak je dobré vyřadit chemickou vlasovou kosmetiku. Ženy, které si barví vlasy, by měly zvážit využití přírodních barev, které neohrožují pokožku hlavy a zdraví vlasů.
Změna životosprávy
Pro boj s dehydratací je v první řadě důležitý pravidelný pitný režim. Nejvhodnější je dostatečný příjem čisté vody.
Ukázalo se, že se vypadávání vlasů zvyšuje jak s věkem žen, tak i s přibýváním kilogramů. Obezita, tedy BMI nad 25, se jeví jako statisticky významný faktor postmenopauzálního ženského vypadávání vlasů.
Proto by měly ženy dbát na pestrý jídelníček. Doporučuje se zařadit suroviny bohaté na sacharidy, jako je cizrna, sladké brambory a celozrnné potraviny. Je dobré hlídat si příjem zdravých tuků, které můžeme najít v rybách, lněných semínkách nebo olivovém oleji. Pro psychickou i fyzickou pohodu je nezbytné udržovat pod kontrolou hladinu stresu, čímž lze předejít hormonální nerovnováze, a samozřejmě zařadit do svého rozvrhu pravidelný pohyb.