Vakcína proti RS virům už je k mání, ale levná není. Navíc zatím jen pro seniory

17. 8. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Do ordinací praktických lékařů dorazily první vakcíny proti respiračnímu syncytiálnímu viru neboli RS viru. Ten velmi často způsobuje podzimní a zimní infekce dýchacích cest, které mohou mít u dětí a starších lidí i poměrně vážný průběh. Vakcína je ale dostupná zatím jen pro seniory a stojí zhruba 5000 korun.

Historicky první vakcína proti RS virům je v ČR od července. „Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) propustil vakcínu Arexvy 18. července 2023, přičemž se jednalo o 10 080 dávek,“ potvrdila mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Téměř měsíc ale trvalo, než prošla všemi formalitami a dostala se až do ordinací.

Co se dozvíte v článku
  1. Zájemci se zrovna nehrnou
  2. Novinku si senioři zaplatí
  3. Stačí jedna dávka 
  4. Vakcína chránící kojence se blíží
  5. Očkování nezabrání všemu

Očkování provádějí praktičtí lékaři pro dospělé či očkovací centra. To, že první z nich už vakcínu mají, potvrdil Vitalia.cz jeden z jejich distributorů. „Prozatím se jedná o jednotlivé případy. Aktuálně řešíme například dodávku do jedné z pražských fakultních nemocnic,“ uvádí Martin Nesrsta, mediální zástupce distribuční společnosti Avenier. Vakcína je balená po jedné dávce. 

Zájemci se zrovna nehrnou

Ačkoliv lékaři si mohou vakcínu volně objednávat, jak Vitalia.cz řekli Petr Šonka Michal Bábíček, předseda a místopředseda Sdružení praktických lékařů ČR, v ordinacích se ale zatím novinkou neočkuje. Jednak se s ní lékaři teprve seznamují, někteří jsou ještě na dovolené a pak také pacienti se po ní zatím příliš neptají.

Vlažný zájem je způsobený tím, že jde o novinku, a ne každý o ní tedy ví. Navíc prázdniny nepatří k sezóně respiračních nákaz, ta začíná až po nich. Podílí se na něm nejspíše i to, že vakcína Arexvy je určena jen starším lidem. Jenže RS viry v minulé sezóně nemocí dýchacích cest trápily především malé děti. Některé kvůli infekci skončily i v nemocnici, protože měly potíže s dýcháním.

Vypotit se neznamená se vyléčit, říká lékařka. Kdy teplotu srážet a kdy ji prostě přečkat Přečtěte si také:

Vypotit se neznamená se vyléčit, říká lékařka. Kdy teplotu srážet a kdy ji prostě přečkat

Novinku si senioři zaplatí

Jednou z hlavních brzd využití první vakcíny proti RSV ale může být i to, že není hrazená z veřejného zdravotního pojištění, takže si ji zájemci musí zaplatit ze svého. „Cena očkování se pohybuje okolo pěti tisíc korun. Výši aplikačního poplatku si určují jednotliví lékaři,“ upřesňuje Miriam Kejzlarová za společnost GSK, jež Arexvy vyrábí.

Některé zdravotní pojišťovny ale klienti mohou požádat zpětně o příspěvek z fondu prevence. 

Až 2000 Kč proplácí např. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR

Až 1000 Kč za rok mohou čerpat na jakýkoliv typ nehrazeného očkování klienti Zdravotní průmyslové pojišťovny

Až 1000 Kč nabízí Oborová zdravotní pojišťovna, a to bez ohledu na počet kreditů. Žádosti ale přijímá jen do konce listopadu.

Až 1000 Kč ročně lze čerpat na očkování u zdravotní pojišťovny RBP.

Až 1000 Kč lze čerpat také u Zdravotní pojišťovny Škoda.

Až 700 Kč za rok mohou na očkování čerpat klienti Vojenské zdravotní pojišťovny.

Zdroj: weby zdravotních pojišťoven

Nejde však o příspěvky na Arexvy, ale na nehrazené očkovací látky jako takové. Pokud jej tedy již letos klient u své pojišťovny čerpal, na Arexvy jej může uplatnit zase až příští rok, kdy se ale pravidla pro čerpání bonusů mohou pozměnit.

Ne všechny pojišťovny ale příspěvek nabízí. Nejsilnější Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) sice očkovací bonusy má, na Arexvy či další letošní vakcinační novinku se ovšem nevztahují. „V tuto chvíli připravujeme možnou podobu návrhu programu prevence pro rok 2024, ale i modifikace ještě pro čtvrtý kvartál roku 2023,“ uvádí písemné vyjádření VZP pro Vitalia.cz. „Vzhledem k tomu, že je nutné, aby finální podobu programu (příspěvku) prodiskutovala a schválila Správní rada VZP, je v tuto chvíli předčasné uvádět jakékoli bližší parametry, jako je případná výše příspěvku a podmínky jeho čerpání,“ dodává pojišťovna.

Zvažujete očkování kvůli RS viru?

Stačí jedna dávka 

Arexvy je podle příbalového letáku určena lidem starším 60 let. Podává se v jedné očkovací dávce do ramene. Potřebu dalšího přeočkování výrobce zatím nestanovil a přetrvání dlouhodobé účinnosti je stále sledováno.

„Vakcínu proti RSV lze aplikovat celoročně, výhodnější je ale její podání před nástupem podzimních respiračních onemocnění,“ podotýká Miriam Kejzlarová.

Očkování má být odloženo u zájemce, jenž má akutní horečnaté onemocnění. Přítomnost mírné infekce, jako např. nachlazení, ale není překážkou. Očkování v těhotenství a při kojení ženám výrobce nedoporučuje. Kontraindikací pro očkování je alergie na léčivé látky nebo na kteroukoli složku vakcíny. Její složení je uvedeno v příbalovém letáku.

Nejčastěji hlášenými nežádoucími účinky jsou bolest v místě vpichu, únava, bolesti svalů, hlavy nebo kloubů, které zpravidla samy odezněly během několika dnů po očkování.

Vakcína může být podána ve stejný den s očkováním proti chřipce. V takovém případě ale musí jít každá injekce do jiné paže. Výrobce ovšem podotýká, že podání vakcíny Arexvy s jinými vakcínami než tou protichřipkovou zatím nikdo nezkoumal.

Vakcína chránící kojence se blíží

Je také možné, že zájemci budou vyčkávat na příchod konkurence. Na evropský trh totiž míří vakcína s názvem Abrysvo od společnosti Pfizer. Tato vakcína je určena kromě seniorů 60+ také těhotným ženám, protože tento způsob ochrání i novorozence a kojence do šesti měsíců věku. Jak informoval evropský lékový ústav, Abrysvo má od letošního 21. července pozitivní stanovisko výboru pro humánní léčiva evropského lékového úřadu (EMA).

Doporučující stanovisko je obecně přechodným krokem k registraci léčiva na celém evropském trhu. Zda registraci získá také Abrysvo a kdy se tak stane, není zatím jasné. Po kladném stanovisku výboru je to ovšem pravděpodobné. Pak bude jen otázkou času, kdy se vakcína objeví také na trhu v ČR a za jakých podmínek bude očkovaná. „Jakmile bude udělena registrace, rozhodnutí o ceně a úhradě se uskuteční na úrovni každého členského státu s přihlédnutím k potenciální roli/použití tohoto léčivého přípravku v kontextu národního zdravotního systému dané země,“ uvádí EMA v tiskové zprávě.

S příchodem konkurence se, čistě teoreticky, může snížit i cena nyní dostupné očkovací látky. Zároveň ale nemusí, protože např. cena očkování od Pfizeru může být obdobná jako u očkování od GSK. Navíc vyšší ceně několik let po uvedení nové vakcíny na trh (či obecně jiného léčiva) nahrává její patentová ochrana.

Běžný zánět průdušek není třeba léčit antibiotiky, pomůže domácí léčba Přečtěte si také:

Běžný zánět průdušek není třeba léčit antibiotiky, pomůže domácí léčba

Očkování nezabrání všemu

RSV je běžný respirační virus, který obvykle způsobuje mírné příznaky podobné nachlazení. U některých pacientů má ale infekce dolních dýchacích cest závažnější průběh, zpravidla jde o nejmenší děti a dospělé od 50 let výše. Rizikový je RSV také pro pacienty s některými chronickými chorobami (CHOPN, astma, chronické srdeční selhání apod.).

RSV může vyvolat onemocnění průběhem podobné chřipce. Způsobit může ale také zánět průdušek, průdušinek nebo zápal plic. Důsledkem RSV může být také otok průdušek, jenž vede k závažnému zhoršení zdravotního stavu pacienta. RSV proto mohou ve výjimečných případech končit i smrtí. Podle EMA je RSV v Evropě hlavní příčinou hospitalizace dětí.

Samotné očkování proti RS virům nezabrání obecně tomu, aby si člověk nějakým respiračním onemocněním neprošel. Jejich původců je totiž celá řada. Třeba i viry způsobující chřipku nebo covid-19. Na obě tyto nemoci ovšem cílí jiné vakcíny a Arexvy nebo Abrysvo proti nim očkované neochrání.

Projevy rýmy a nachlazení mohou vyvolat také bakterie, což jsou jiné patogeny než viry. Očkování proti bakteriím také existuje – např. proti pneumokoku způsobujícímu mimo jiné také zápaly plic. Pokud je bakteriální infekce závažná, lze ji léčit, na rozdíl od virové infekce, antibiotiky.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).