„Našim maminkám a rodičkám nabízíme v porodnici tuto možnost, jak ulevit od různých problémů, ať již spojených s těhotenstvím, nebo v poporodním stavu,“ uvedla tisková mluvčí Nemocnice Znojmo Petra Veselá.
Co se dozvíte v článku
Kromě Znojma nabízí tejpování například i zlínská porodnice. „Tejpy pomáhají uvolnit receptory bolesti, cévy a průtok lymfy. Aplikace tejpů může zlepšit komfort těhotné ženy, po porodu pomáhá k rychlejší aktivaci břišní stěny a podporuje hojení jizev. Zahrnuje tejpování bederní páteře, diastázy břišní stěny, tejpování jizev a kineziotejping,“ uvádí porodnice na svém facebookovém profilu.
Tejpy přitom vydrží na kůži i déle než týden a působí nepřetržitě, to je jejich velké plus.
S čím tejpy v těhotenství pomohou?
V těhotenství dochází k rychlým změnám v napětí svalů a zátěži těla. „Zvětšování bříška v těhotenství je často spojeno s bolestí zad, rozestupem přímého břišního svalu, otoky nebo bolestmi nohou,“ popisuje fyzioterapeutka Soňa Barvenčíková (Fyzionožka.cz).
Těžknoucí bříško v pokročilém stadiu těhotenství je vhodné podepřít šátkem, pásem, anebo právě tejpováním, které je oproti zmíněným metodám vzdušnější, což ženy ocení zejména teď v létě, píše znojemská nemocnice v tiskové zprávě.
Tejpování u těhotných je využíváno u bolestí zad, tvrdnutí břicha, kyčelních bolestí nebo při diastáze (rozestupu břišních svalů). Tejpy jsou osvědčené při nalepení na dolní končetiny za účelem snížení otoků, ale také při bolestech kyčlí, halluxů nebo ve chvíli, kdy u ženy dojde k útlaku sedacího nervu.
Pro lymfatické tejpování se používají vějířovitě nastřižené tejpy, které svými rameny vytahují lymfu nahoru do nejbližších lymfatických uzlin.
Na co si dát pozor?
„Vždy je důležité vybrat správnou techniku lepení. I když dříve tejp problém nedělal, může být v těhotenství kůže citlivější. Stejně tak platí, že pokud po tejpování začne bříško tvrdnout, je potřeba pásku ihned sundat,“ upozorňuje Barvenčíková.
Co tejpovat po porodu?
Porodem přitom využití tejpů rozhodně nekončí, prospějí i ženám v šestinedělí, ale i později. Metodou kinesiotapingu je možné například podpořit laktaci. „Obvykle je tejp aplikován na obě dvě prsní tkáně kůže. Tejp zůstává na kůži optimálně cca až 1 týden,“ přiblížila Petra Veselá.
Ihned po porodu je také možné zatejpovat bříško k podpoře zavinování dělohy. Po porodu se může objevit diastáza i u žen, které měly před těhotenstvím břišní svaly v pořádku. I po porodu lze proto tejpovat břicho a podpořit tak rozestoupené svaly, aby se dřív vrátily k sobě.
Tejpy a jizva po sekci
Často se pak pásky využívají při péči o jizvu po císařském řezu. Tu je však nejprve zapotřebí nechat zhojit, poté uvolňovat manuálně a až následně si pomoci prostřednictvím tejpů. Zhojená jizva přitom znamená, že na ní nejsou žádné stroupky či krusty, není otevřená, nehnisá a není z žádná sekrece.
Používáte tejpy?
Tejpy pomohou s posunlivostí jizvy, ochrání ji před ztuhnutím, vtažením do sebe a srůstem s ostatními měkkými tkáněmi.
Používá se buď cross tejp, který vypadá jako malý mřížkovaný čtvereček, nebo krátké tejpy nalepené přes sebe do kříže. „Připravíme si tejp nastříhaný na jednotlivé proužky. Roztrhneme v půli ochranný papír tejpu, tejp natáhneme a přelepíme přes jizvu. Intenzita tahu se odvíjí od stáří jizvy: čím starší jizva, tím použiji větší tah. Konce dolepíme volně. Druhý proužek nalepíme kolmo na první a takto pokračujeme v celé délce jizvy. Křížení jednotlivých pásků tejpu probíhá na jizvě,“ přibližuje fyzioterapeutka Barvenčíková.
Můžu se tejpovat sama doma?
V těhotenství nebo po porodu se nedoporučuje, aby se ženy tejpovaly samy. „Poprvé by to měl vždy dělat odborník, po zaškolení si zvládne např. bříško tejpovat i sama, ale osobně doporučuji, aby se ženy raději obracely na odborníky. Pokud se tejp nalepí jinou technikou, v jiném tahu nebo v jiném směru, může způsobit potíže. Kvůli zvětšujícímu bříšku si navíc žena nemusí všude dobře dosáhnout,“ uzavírá Barvenčíková.