Může být tetování či permanentní make-up zdraví škodlivé? Tato otázka napadla nejednoho zájemce o zkrášlení či obdivovatele tzv. body artu, tedy umění aplikovaného přímo na tělo.
Co se dozvíte v článku
Není se čemu divit, při obou metodách se narušuje integrita kůže, protože se pod její svrchní vrstvu vstřikují chemické látky v podobě inkoustů nebo pigmentů. Ty se navíc nanáší na různé části těla včetně jazyka, tvrdého patra v ústech a jiných sliznic, na zubní korunky či do oka. Permanentním make-upem pak lze zvýraznit citlivé partie, jakými jsou rty či oční okolí. Rozdíl je v tom, že zatímco permanentní make-up postupem času bledne (vytrácet se začne cca po dvou letech), tetování může nosit do konce života, pokud tedy nejde o jeho dočasnou variantu.
Proč může tetování škodit
Inkousty a pigmenty mohou obsahovat látky, jež ve vyšších koncentracích a určité délce, po kterou je jim organismus vystaven, mohou způsobovat rakovinu, genetické mutace, alergické reakce či mají vliv na reprodukci. Roli při ovlivňování našeho zdraví přitom hraje fakt, kde tetování máte, jak je velké i to, zda si jej necháme odstranit laserem.
„Riziko je nejen při samotné aplikaci. Pokud jsou pigmenty v kůži vystavené slunečnímu záření, může docházet k jejich rozkladu. Na menší části je dokáže rozložit také laser, kterým se tetování někdy odstraňuje. Při rozkladu dochází k uvolňování případných škodlivých látek do organismu,“ popisuje Jitka Sosnovcová ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Spolu s hlavní hygieničkou Pavlou Svrčinovou v polovině června prezentovaly novinářům výsledky společných kontrol inkoustů a pigmentů. „Cílem kontrolní akce hygieniků nebylo a není zakázat tetování, nýbrž zvýšit bezpečnost barev používaných k tetování a permanentnímu make-upu,“ uvádí tisková zpráva.
Nová pravidla, nové kontroly
Barvy, které se dostávají do podkoží, kontrolovali hygienici v roce 2022. A bylo to vůbec poprvé, kdy se zaměřili přímo na jejich složení, protože dosud prováděli pouze kontroly provozní hygieny včetně čistoty jehel ke vpichování inkoustů.
Kontroly přišly až nyní, protože normy, jež u výrobků upravují hodnoty četných karcinogenních, mutagenních a jinak škodlivých látek, jsou nové. „Nařízení Evropského parlamentu a Rady byla vydána v roce 2020 a závazné začalo být 4. ledna 2022,“ vysvětluje Jitka Sosnovcová.
Konkrétně se jedná o nařízení Evropské komise č. 2020/2081, jež doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady známé pod zkratkou REACH (tj. č. 1907/2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek). Je platné v celé EU a musí se jím řídit každý, kdo uvádí přípravky k tetování a permanentnímu make-upu na evropský trh.
Tetovací inkoust lze vstříknout i do očního bělma, které se tím zbarví. Jde ovšem o riskantní zkrášlovací proceduru, při které hrozí krvácení, alergická reakce, infekce, ale i oslepnutí.
Tři barvy musely z trhu pryč
Hygienici loni navštívili celkem 70 provozoven péče o tělo a odnesli si z nich 49 výrobků. Vzorky z nich následně podrobili laboratorní analýze zaměřené na více než 40 látek.
Šlo zejména na toxické kovy a jejich sloučeniny. Mezi ně patří např. olovo, kadmium, antimon, arzen, rtuť, organokovový cín, baryum, chrom, kobalt, měď, nikl, zinek a selen. Rozbory cílily také na rakovinné látky patřící do široké skupiny tzv. primárních aromatických aminů a polycyklických aromatických uhlovodíků. Sledována byly i případná přítomnost toxického metanolu.
A jaké byly výsledky laboratorních rozborů u zmíněných 49 vzorků? „Překvapily nás, ale pozitivně, protože pouze u tří výrobků byly zjištěny nadlimitní hodnoty. Ty navíc nebyly alarmující,“ shrnuje závěry Jitka Sosnovcová.
Jeden vzorek nevyhověl z důvodu nadlimitního obsahu olova, dva kvůli nadlimitnímu množství kobaltu. S prodejci jsou nyní podle Pavly Svrčinové vedena správní řízení. V nich se rozhodne, jaká jim bude uložena sankce.
Nevyhovující výrobky najdete níže v galerii. Pokud hygienici objeví kosmetiku nebo např. hračku s potenciálem škodit zdraví, zveřejní ji na úřední desce mezi nebezpečnými výrobky. Právě tady loni ministerstvo vyvěsilo také podrobné informace o dvou závadných tetovacích barvách a jednom pigmentu pro permanentní make-up.
V čem spočívá riziko
Kobalt v nadlimitním množství může vést k alergickému zarudnutí kůže se svěděním, dlouhodobější vystavení jeho působení může mít vliv na funkci štítné žlázy, při inhalaci kobaltu může vzniknout astma. „Při dlouhodobé masivní expozici kobaltu na pracovišti (sloučeniny s dvoumocným chromem) jsou tyto sloučeniny karcinogenní,“ uvádí Ministerstvo zdravotnictví na svých stránkách, kde informuje o jedné z rizikových tetovacích barev.
Riziko olova spočívá v toxicitě pro orgány jako je mozek, játra, ledviny a kosti. Při opakované malé expozici se ukládá v zubech a kostech a může způsobit bolesti břicha, břišní křeče, změny nálad, poruchy spánku, necitlivost i brnění končetin, anémii nebo dysfunkci ledvin. U dětí je opakovaná expozice olovu příčinou mentálního postižení. U dospělých jedinců je dále rizikem pro potrat nebo předčasný porod a vede k rozvoji neplodnosti.
Odkazy na konkrétní zakázané barvy a pigment včetně jejich popisu a rizik najdete zde:
- tetovací barva Dynamic Viking, dark green
- tetovací barva Kuro Sumi Imperial tatoo ink
- pigment pro permanentní make-up FA Expert Series – nude 2
Výše uvedené výrobky se již nesmí používat. „Z provozoven byly staženy,“ potvrzuje Pavla Svrčinová. České úřady je také zanesly do celoevropské databáze nebezpečných výrobků (dříve RAPEX).
Je ale možné, že někteří zákazníci jimi byly tetováni ještě před jejich zákazem, redaktorka serveru Vitalia.cz se proto ptala, zda pro ně tetování či make-up s pomocí těchto barev představuje nějaké budoucí zdravotní riziko. Podle Jitky Sosnovcové takto malé překročení limitů nikoliv. „Přímé poškození zdraví nehrozí, pokud nejde o vysoké koncentrace, což se u zmiňovaných tří vzorků nestalo,“ uvádí vedoucí Národní referenční laboratoře pro materiály určené pro styk s potravinami a pro výrobky pro děti do tří let SZÚ. „Samozřejmě riziko nějakého podráždění, vzniku dermatitidy, bylo, ale žádné takové hlášení jsme nezaznamenali,“ dodává Jitka Sosnovcová.
Líbí se vám tetování?
Na co si dát pozor
Rozhodnete-li se pro tetování, rozšíření již hotového motivu či permanentní make-up, měli byste vědět, že povinností tatéra je seznámit vás se složením barev. Na výrobku či v salonu by také mělo být výslovně uvedeno, že odpovídají nařízení REACH.
Nově také na inkoustu musí být označení šarže. To si můžete před započetním tetování či aplikace permanentního make-upu zkontrolovat, případně vyfotit či poznačit. Pokud totiž vyvstanou s barvou problémy, mohou lišit po jednotlivých šarží. Tedy závadná může být pouze jedna šarže výrobku.
„Úplně nejjednodušší ale je, zkontrolovat si datum použitelnosti inkoustu,“ radí hlavní hygienička s tím, že jakmile je výrobek prošlý, nemá být používaný.
Zákazníkům může také pomoci, když budou sledovat twitterový účet hygieniků @Hygiena_cz. Mohou nahlížet také do databáze nebezpečných výrobků na webu Ministerstva zdravotnictví, kde se ocitnou případné pigmenty či inkousty, u nichž hygienici narazí na problém. Sledovat on-line lze také celoevropskou síť varování před nebezpečnými výrobky, dříve RAPEX, jež je dostupná i v češtině.
Kontroly pokračují
Kromě chemického rozboru zkontrolovali hygienici také správnost značení používaných výrobků a čistotu provozu. Co se týká provozní čistoty, v 70 navštívených provozovnách nezaznamenali žádné pochybení. Podle hygieniků je proto situaci v tetovacích a zkrášlovacích salónech velmi dobrá a spotřebitelé se nemusí obávat nabízených služeb využívat.
Protože se ale tetování těší oblibě (odhady hovoří o tom, že nějaké tetování má alespoň 12 % obyvatel, mezi 18 a 35 lety je to ještě vyšší podíl), budou kontroly probíhat i nadále. V plánu ale aktuálně nejsou ty plošné. Kvůli jejich dobrým výsledkům budou kontroly letos a příští rok jen namátkové.