V Česku se začal prodávat chřest, a to navzdory tomu, že jeho sezóna u nás ještě nezačala. Jde tedy o chřest zahraniční. Konkrétně v pražském Kauflandu jsme před dvěma dny narazili na chřest ze Španělska za akční cenu 63,90 Kč. Proč si (ne)počkat na chřest český a kdy vůbec bude? Ptali jsme se u Jana Charváta ze společnosti Český chřest, jediného velkého pěstitele chřestu v Česku.
První chřest bude letos později než v roce 2022
Loni se Český chřest z Hostína u Vojkovic začal prodávat 14. dubna, přičemž první výhonky se v hrobech, v nichž chřest roste, začaly objevovat začátkem dubna. 22. března, tedy dnes, je na chřest ještě brzy. „Start sezóny vidíme na 2. polovinu dubna – zahájení letošní chřestové (a tím pádem i celé české zemědělské) sezóny máme naplánováno na 20. dubna u nás v Hostíně u Vojkovic společně s ministrem zemědělství,“ řekl pro server Vitalia.cz Jan Charvát.
Galerie: Zahájení chřestové sezóny
Na český chřest si tedy budeme muset ještě měsíc počkat, nicméně chřest ze zahraniční produkce už v prodeji je. 250 g jsme v pražském Kauflandu viděli za 63,90 Kč. Může dovozům český chřest konkurovat, kvalitou či cenou? Pěstitelé z Hostína u Vojkovic svůj chřest považují za chutnější než ten zahraniční, a to zejména díky způsobu pěstování a „nehonění“ růstu.
„Můžeme ho přirovnat třeba k jahodám z Kunratic a vzhledem k ekologickému způsobu pěstování v režimu integrované produkce zeleniny je určitě i zdravější, protože v zahraničí se běžně používá mnohem více ‚chemie‘,“ říká Jan Charvát.
Už ve druhé třetině března je na trhu chřest
Jasnou devizou je i fakt, že český chřest, ať už ho koupíte u společnosti Český chřest, nebo od menšího pěstitele, se nemusí vozit přes půl Evropy kamiony a neprohlubuje zbytečně uhlíkovou stopu.
Druhy chřestu: bílý, zelený, nebo fialový chřest?
Bílý chřest je měsíc před sklizní přikryt zeminou nebo černou fólií.
Zelený chřest se pěstuje na světle a díky fotosyntéze získá svoji barvu a také trochu jiné vlastnosti.
U nás není tolik rozšířený fialový chřest, který se pěstuje v zahraničí. Existuje i fialovo-zelená varianta chřestu.
Cena českého chřestu směle konkuruje zahraniční produkci
Co se ceny týče, navzdory vyšším výnosům zahraniční produkce, zejména té španělské, může český chřest směle konkurovat. A to i dnes, kdy potraviny výrazně podražily. „Chřest budeme letos ještě prodávat za podobnou cenu jako vloni, možná o korunu či dvě dražší, což je opravdu spíše jen kosmetická změna,“ uvedl Jan Charvát.
Cena zahraničního chřestu. Ceny Českého chřestu jsou nižší
Cenová hladina se pohybuje od 80 do 220 korun za kilogram podle jakosti. U zeleného je cena o trochu vyšší. „Dovoz se u řetězců pohybuje kolem 230–260 kč/kg, tudíž naše ceny jsou nižší než dovozové. I díky tomu, že nabízíme lepší kvalitu, tak chřest dokážeme i exportovat do zahraničí,“ říká Jan Charvát.