Zima nás přiměla vařit častěji čaj a experimentovat s exotickým kořením, které má zahřívací účinky. Zkoušeli jste už čaj s pepřem a skořicí? Vaječný likér s fenyklem nebo sečuánským pepřem, nebo jste rozklikli tento článek, abyste se inspirovali a zkusili něco nového? Pak směle do toho.
Oživte klasiku kořením na kachnu
Základ každého vaječného likéru je jasný, vaječné žloutky, které propůjčí vaječnému likéru specifickou žlutou barvu, vaječnou chuť a podepisují se na konzistenci likéru. Další ingredience se pak podle receptur rozcházejí, někdo používá neslazené kondenzované mléko a zahuštěné slazené mléko, jiný smetanu.
I alkohol se různí. Někdo preferuje tuzemák, jiný používá kvalitní třtinový rum, někdo dokonce vodku, brandy či koňak. „Do vaječného likéru můžete vyzkoušet pro prohloubení vanilkovo-rumového dojmu fazoli tonka, která je velmi podobná vanilce. Hodně lidí si není jisto, jak s vanilkovým luskem pracovat a získat z něj dřeň, ale dá se například naložit do alkoholu, který přebere jeho vanilkové aroma, tzn. že v říjnu si můžete do rumu naložit vanilkové lusky, začátkem prosince je vyndat a získáte vanilkou ovoněný alkoholický základ pro přípravu vaječného likéru,“ radí kořenář Jan Schneedorfer, jak oživit klasiku.
Vaječný likér se skořicí
Dalším kořením, které propůjčí vaječnému likéru báječnou chuť, je skořice, kardamom, špetka muškátového oříšku, pomerančová mletá kůra. „Jste-li experimentátory, zkuste vyhlášenou směs Koření pěti vůní, kterou budete znát z přípravy pekingské kachny, kde je zastoupen například sečuánský pepř a fenykl,“ vysvětluje Jan Schneedorfer.
Čaj z pepře má víc kofeinu než káva
Dátá Chai Masála je kombinace bílého pepře, hřebíčku, skořice, kardamomu a zázvoru určená pro přípravu tradičního indického bílého čaje. Pro přípravu stejnojmenného nápoje se nejčastěji používá černý čaj typu Assam. Jedná se o velmi silný černý čaj s bohatou vůní a plným tělem. Zaujme vás i tmavě červená barva čaje. Tento druh čaje, který má vysoký obsah kofeinu, dokonce více než káva, se pěstuje v největší pěstitelské oblasti čajů na světě, a to v Ásámu ležícího na severovýchodu Indie.
Dátá Chai Masála je kombinace bílého pepře, hřebíčku, skořice, kardamomu a zázvoru
„Nápoj Dátá Chai Masála si jednoduše připravíte tak, že do litru
vroucí vody přidáte 2 čajové lžičky černého čaje Assam, cukr a 1 čajovou lžičku koření Dátá Chai Masála a povaříme 3 minuty. Následně přidáme mléko a necháme znovu vzkypět,“ říká nuselský kořenář. Nápoj se dá podávat jak teplý, tak studený. Zajímavostí je, že ačkoliv nápoj vyburcuje k větší schopnosti se soustředit, než je tomu u kávy, je daleko šetrnější k žaludku. Sladit se dá medem.
Kávu zkuste vylepšit dýňovým sirupem, nebo chilli
I s obyčejnou kávou svedete zázraky. Stačí si koupit kávu s aromatem nebo tu základní ochutit kořením při její přípravě, případně do ní použít ochucený sirup. „Podzim přímo vybízí k ochucení dýňovým kořeněným sirupem a přípravě ikonické Pumpkin Spice Latte. Dýňový sirup do kávy není nic jiného než zredukované dýňové pyré s cukrem a vodou. Zásadní je kombinace koření jako skořice, zázvor, muškátový oříšek, hřebíček, kardamom či badyán,“ radí Jan Schneedorfer.
Podzim přímo vybízí k ochucení dýňovým kořeněným sirupem a připravě ikonické Pumpkin Spice Latte
Pokud se vám nechce připravovat sirup, můžete toto rozemleté koření použít pro přímé ochucení kávy. Zajímá-li vás, jaké další koření se hodí pro ochucení kávy, vyzkoušejte vanilku, tonka fazoli, anýz nebo třeba chilli či pepř.