největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Témata
»
historie
historie
151
–
180
/
231
První strana
Předchozí strana
2
3
4
5
6
7
8
Následující strana
Poslední strana
Když léčili ranhojiči…
Možná znáte knihu amerického autora Noaha Gordona Ranhojič, anebo stejnojmenný film, který byl později na motivy knihy natočen. Krásný výpravný příběh také přibližuje práci ranhojičů, která byla stejně tak záslužná jako práce vystudovaných lékařů.
Taťána Kročková
19. 10. 2020
Jak žvýkat mastichu? Je třeba to umět! Pryskyřice má prokázané zdravotní účinky
S mastichou z ostrova Chios měli bohaté zkušenosti již naši dávní předci. Pomáhala jim totiž s mnoha neduhy, na které my dnes máme moderní léčiva a přípravky. Ale i věda potvrzuje, že tato původem řecká pryskyřice je velmi užitečná.
Taťána Kročková
12. 10. 2020
Opatření za španělské chřipky: Restaurace nezavíraly. Lidé si nosili vlastní příbory a sklenice
Také před sto lety se společnost dělila na zastánce a odpůrce roušek, ti druzí končili i ve vězení. Za pandemie španělské chřipky spolu lidé nemluvili a zdravili se úklonou. Jaká další opatření panovala?
Taťána Kročková
1. 10. 2020
Počet nových komentářů
2
Nejznámější patroni nemocných. Ke komu se lidé modlí za uzdravení?
Ať už je člověk věřící, nebo ne, když je mu ouvej, rád se obrací ke všem svatým. Existuje spousta patronů nemocných, u nichž lidé věřili a věří, že by jim mohli pomoci.
Taťána Kročková
28. 9. 2020
Počet nových komentářů
2
Rostliny z Mathioliho herbáře: kdysi se jimi léčilo. Dnes jen zdobí zahrady
Představte si rozkvetlou zahradu plnou nádherných květin, které už z dálky lákají svou vůní. Mnohé z nich zdobí ve vázách prostřené stoly, darují se z lásky nebo se využívá jejich vůně – v parfémech a při aromaterapii. V minulosti se těmito rostlinami ale také léčilo.
Taťána Kročková
21. 9. 2020
V lékárně zdobené zlatem prodávali prášek z jednorožce
Lékárna nebyla vždy jen sterilním obchodem s bílými policemi. Mohla to být i vznešená dílna plná dřeva, vůní a dóz s nevšedním obsahem. Kdo by ale dnes v lékárně poptával račí oka, zuby z bobra nebo páteř zmije…
Kateřina Čepelíková
31. 8. 2020
Otto Wichterle: Své první kontaktní čočky vyrobil na stavebnici Merkur
Díky jeho vizi, nezlomnosti a stavebnici Merkur se dnes více než sto milionům lidí na světě lépe dívá. Otto Wichterle sestrojil první stroj na odlévání měkkých nitroočních čoček s pomocí dětské hračky.
Kateřina Čepelíková
18. 8. 2020
Dnešní „hysterky“ by před lety skončily v blázinci
Klasifikace duševních poruch se dříve velice zjednodušovala. Před velkým entrée Freuda a Junga se ženy, které byly jako stvořené pro bláznovství, zavíraly do ústavů, kde často setrvaly po celý život v ne zrovna lidsky přijatelných podmínkách.
Taťána Kročková
12. 8. 2020
Na bolení zubu rozemleté myši. O co všechno dnes přicházíme?
Knihy o dějinách zubní medicíny jsou bezesporu zajímavým a velmi dobrodružným čtením. Že zuby trhal kovář, jaképak štráchy, většinou víme, ale i někdejší vyhlášení mudrové doporučovali na bolest zubů dotek zobáku datla nebo rozemleté myši. O jaké další metody jsme dnes „ochuzeni“?
Taťána Kročková
6. 8. 2020
Balzám Višněvského: odpudivý medikament neobyčejného významu
I když je jeho vzhled nevábný a po čichové stránce to také není příliš příjemný zážitek, jedná se o jedno z nejvýznamnějších léčiv, objevených během minulého století. Svou pozici si dokázal udržet dokonce i dnes, kdy farmaceutické firmy chrlí jednu novinku za druhou.
Kateřina M. Košutová
24. 7. 2020
Počet nových komentářů
6
Nejpoužívanější zavařovačka je stále model z minulého tisíciletí
Do skla se zavařené potraviny ukládaly už v 17. století, ale lidé ještě neměli k dispozici víčka, pomáhali si tedy jinými, pro nás značně kuriózními materiály. Ani po zásadním vynálezu gumového těsnění před 140 lety se vývoj zavařovacích potřeb nezastavil. Jak se během let změnila zavařovací sklenice?
Redakce
23. 7. 2020
Vrtání zubů znali lidé již před 9000 lety. O historii nejobávanějšího lékařského přístroje
Přestože je v současné době k dispozici celá škála bolest tišících prostředků a moderní stomatologická technika, na návštěvu u zubaře se těší málokdo. Již svým nezaměnitelným charakteristickým zvukem se zubní vrtačka řadí k těm nejnepříjemnějším a sama pak k nejobávanějším lékařským nástrojům.
Bohumil Tesařík
13. 7. 2020
Starověcí lékaři nebyli šarlatáni. Nad jejich dovednostmi žasnou i odborníci
Může se zdát, že v minulých tisíciletích se léčba nemocí odehrávala na bázi zaklínadel, rostlinných lektvarů a různých rituálů. Mnohé archeologické objevy ale svědčí o velmi sofistikované zdravotnické péči, která se blíží moderním medicínským postupům.
Kateřina M. Košutová
17. 6. 2020
Před 420 lety předvedli v Praze první pitvu, byl to „marketing“
Šlo o první veřejnou pitvu v Praze. Provedl ji učenec Jan Jessenius a měla za úkol přilákat pozornost veřejnosti, a zejména císaře Rudolfa II. Jejím hlavním cílem totiž bylo obnovit výuku medicíny ve středověké metropoli.
Lenka Krbcová
8. 6. 2020
Muž, který objevil vitamín K
Vitamíny jsou pojmem, o kterém slýcháme nebo čteme již více než sto let, momentálně téměř každý den díky internetovým reklamám farmaceutických a potravinářských společností. Na druhou stranu je pravdou, že jsou to látky, bez kterých nemůžeme žít.
Bohumil Tesařík
28. 5. 2020
Tyčinka Deli byla několikrát stažena a znovu uvedena na trh. Je jí právě 40 let
První tyčinka Deli sjela z výrobní linky v roce 1980. Ve své době u nás ojedinělá cukrovinka byla vyrobena přímo pro československý trh a neměla zde prakticky žádnou konkurenci. Přestože byla oblíbená, její výroba byla opakovaně ukončena, aby se vždy vrátila zpět.
Redakce
12. 5. 2020
Počet nových komentářů
6
Nesnesitelná muka při operacích ukončil až objev anestezie
„Dosáhnout bezbolestného operačního zákroku je pohádková představa a zabývat se takovou problematikou je zbytečná ztráta času. Řez skalpelem a bolest jsou v chirurgii dva pojmy, s nimiž se nemocný nesetká odděleně, a pacient se s touto skutečností nutně musí smířit.“ Domníval se Alfred Velpeau, francouzský chirurg, ještě roku 1839.
Bohumil Tesařík
7. 5. 2020
Počet nových komentářů
1
Souvisí tvar lebky s inteligencí, nadáním a povahou člověka?
Odpovídají vnější znaky vnitřním vlastnostem a dispozicím člověka? Lze pozorováním vnějších znaků určit například inteligenci nebo duchovnost? Na tyto otázky se pokoušely odpovědět nauky, které se těšily velkému zájmu v 19. a na počátku 20. století.
Taťána Kročková
26. 3. 2020
Kolik morových ran již před koronavirem lidstvo přežilo?
Při zpětném pohledu a zkoumání života lidského rodu můžeme konstatovat, že nic tolik neovlivnilo světové dějiny jako ničivé infekční nemoci.
Bohumil Tesařík
2. 3. 2020
Počet nových komentářů
6
Astrologie a medicína: když dobové poznání nestačilo, využil lékař hvězdy
Dnes slouží astrologie převážně k účelům sestavování horoskopů a baví čtenáře bulvárních magazínů, dříve jí však byla přisuzována mnohem větší vážnost. Z astrologie vycházela při léčbě nemocných celá řada lékařů.
Taťána Kročková
19. 2. 2020
Tipněte si: Které potraviny jíme více a méně než před 70 lety?
Jak se během desítek let proměnil český jídelníček? Některé druhy potravin byly drahé, jiné svého času vůbec nebyly k mání. Pak jsou potraviny, které byly a jsou v nabídce stále, ale jejich spotřeba se významně změnila. Nabízíme 13 potravin a data o jejich spotřebě v letech 1950 a 2018.
Lenka Krbcová
31. 1. 2020
Počet nových komentářů
1
Jak se léčilo sugescí či hypnózou a proč to nefunguje dnes
Dávná medicína byla mnohdy založena na víře v zázračná uzdravení, talismany, zaříkání a amulety. Kupodivu to tehdy i často fungovalo. Ale proč to již na nás neplatí?
Taťána Kročková
27. 1. 2020
Syfilis: nemoc, u které i lékaři trnuli hrůzou
Pohlavní nemoc syfilis, které se také říkalo příjice, měla v různých dobách stále stejného nerozlučného parťáka. Byla jím prostituce. Syfilida se léčila jedy a kvůli jejímu původu se hádaly národy.
Taťána Kročková
21. 1. 2020
Počet nových komentářů
4
Nejčtenější články roku 2019
Vážení a milí čtenáři, redakce serveru Vitalia.cz vám přeje šťastné vykročení do nového roku. A pokud jste v uplynulém roce minuli některé články, přinášíme vám výběr těch, které zaujaly nejvíce čtenářů.
Redakce
1. 1. 2020
Letos už vánočku nespálím
Vánoce se spálenou, nedopečenou nebo k boku svezlou vánočkou, ty už jsme zažili všichni. Letos to bude jiné, letos bude vánočka světlá, propečená, voňavá a vláčná. I když mám troubu, která peče jako ďas.
Kateřina Čepelíková
13. 12. 2019
Co udělalo 30 let svobody s našimi jídelníčky
Komentář
KOMENTÁŘ -Řekněme si hned na úvod, že za posledních třicet let se v naší zemi celkem výrazně změnila spotřeba potravin a tomu i logicky odpovídající struktura našich jídelníčků. A že příliš velký posun směrem k lepšímu a zdravějšímu stravování tyto změny nepřinesly.
Petr Havel
6. 12. 2019
Počet nových komentářů
5
Naši předkové si běžně dopřávali nejpodivnější masáže
Zatímco dnes se masáž provádí nejčastěji při bolestech páteře a namožených svalech po sportu, dříve byla zaměřena hlavně na posílení činnosti vnitřních orgánů.
Taťána Kročková
5. 12. 2019
Vegetariánství není novinka. Co jedli vegetariáni před 100 lety?
Bezmasá strava se propaguje už stovky let. Mezi prvními vegetariány byli i slavní antičtí filozofové. Jak se na vegetariánství dívali na přelomu 19. a 20. století? Inspirujte se některými recepty z tehdejší „vegetářské“ kuchařky.
Taťána Kročková
26. 11. 2019
Počet nových komentářů
2
Pitva: konečná zpráva o našem životě
„Nikdy jsem úplně nepochopil, jak je možné, že s momentem smrti se může postoj člověka k druhé bytosti tak dramaticky změnit – nikdo by se asi neobával či neštítil člověka v posledních hodinách jeho pozemského bytí, přesto pohled na mrtvé tělo či představa, že se ho má dotknout, vyvolává ve většině lidí vysloveně negativní emoce. Přitom mezi oběma situacemi může být odstup jen několika minut.“
Jarmila Horčáková
19. 11. 2019
Strava těhotných v 19. století. Co všechno vymysleli doktoři
Zastánci tradice vycházejí z tvrzení, že v těhotenství se má jíst za dva. Dnešní věda tomu oponuje. Nic se nemá přehánět, ale těhotná žena by určitě měla mít dostatek všech živin. V 19. století však existovala i dieta, která matkám nařizovala odříkání stravy. Prý se potom snadněji rodilo…
Taťána Kročková
18. 11. 2019
151
–
180
/
231
První strana
Předchozí strana
2
3
4
5
6
7
8
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji