největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Témata
»
historie
historie
181
–
210
/
231
První strana
Předchozí strana
2
3
4
5
6
7
8
Následující strana
Poslední strana
Diety našich prababiček. Některé byly horší než ty dnešní
Diety jsou známé už od starověku. I naši předkové jimi nejen udržovali svoji hmotnost, ale zejména léčili vážné zdravotní problémy. Svého času populární byl například detox povolující pití alkoholu ve velkém.
Taťána Kročková
13. 11. 2019
Za kouření byl v Rusku trest smrti, bičování, Sibiř nebo uřezání nosu
O historii tabáku a prvotních počátcích kouření se mnoho neví. Zajímá vás, jak se vyrábějí doutníky, jaké tresty následovaly za kouření, kolik kapek nikotinu usmrtí psa nebo proč si cigarety tykají s alkoholem a láska před nimi prchá?
Taťána Kročková
8. 11. 2019
Počet nových komentářů
2
100 let neslavné prohibice. Zákaz alkoholu byla katastrofa, říká adiktolog
Z láhví whisky jen střepy, galony vína odtékající do kanálů a sudy s pivem převracené do jezer. Tak vypadal začátek největší prohibice alkoholu v dějinách, kterou v USA schválili přesně před sto lety. Alkohol omezovali i komunisté. Hrozí zákaz také dnes?
Veronika Šmídová
29. 10. 2019
Počet nových komentářů
1
Nivea: Příběh kulaté modré krabičky
Historie sněhobílého – niveus, odtud název Nivea – krému začala více než před sto lety. Kosmetická firma se za tu dobu stala jednou z nejslavnějších značek vůbec a modrá krabička jejím symbolem – přestože původně modrá vůbec nebyla.
Bohumil Tesařík
24. 10. 2019
Homeopatie a elektrohomeopatie se těšila oblibě už před 100 lety. Hrabě Mattei vymyslel léčbu bez jedů
Věříte homeopatii, nebo patříte mezi skeptiky a považujete ji za pouhé placebo? Prvotní principy této léčby byly představeny již počátkem 19. století a o něco později hrabě Mattei metodu ještě rozšířil o elektromagnetické působení. První homeopatická lékárna vznikla zhruba před sto lety. Jaký byl dobový pohled na tyto praktiky?
Taťána Kročková
17. 10. 2019
Počet nových komentářů
1
Veřejné zdravotnictví před 100 lety: prostitutky a alkoholici měli své útulky, v porodnici se připlácelo za otop
Zdraví máme jenom jedno. Zatímco dnes se lidé dožívají běžně osmdesátky, před sto lety se umíralo o třicet let dříve. Jaká byla zdravotní péče v bývalém Československu? Jaká zařízení na území naší republiky existovala a co se v nich vlastně léčilo? Kolik bylo porodnic a jakou částku žena zaplatila za porod?
Taťána Kročková
4. 10. 2019
Počet nových komentářů
4
Šnek do české kuchyně patří, říkají majitelé šnečí farmy
Šneky mají rádi a starají se jim o dobré podmínky. Ostatně pasou je i venku, ve speciálně upraveném výběhu. Rodinná šnečí farma je producentem masa z hlemýžďů i již hotových delikates.
Petr Havel
2. 10. 2019
Počet nových komentářů
1
Historie Danone: Jogurt jen na doporučení lékaře, s výdejem v lékárně
Jogurty Danone začal v roce 1919 vyrábět lékař Isaac Carasso, aby pomohl dětem zbídačeným válkou. Prodávaly se jako lék v lékárně a měly silnou podporu vědců a lékařů. Jak s historií Danone zamíchala 2. světová válka a proč Američané nejdříve jogurty odmítali?
Kateřina Čepelíková
23. 9. 2019
Počet nových komentářů
3
První opravdová žvýkačka byla vyrobena v USA před 150 lety
Na rozdíl od mnoha jiných vynálezů nepřišla žvýkačka jako taková na svět ve Spojených státech, jak by se mohlo zdát z vyprávění pamětníků. Vzpomínají na osvobozování západních Čech po druhé světové válce, kdy jim američtí vojáci rozdávali věc u nás dosud nevídanou – žvýkací gumu.
Bohumil Tesařík
19. 9. 2019
Zvládli byste to, co měl kdysi umět každý skaut?
Protože opět začala škola a po letním lenošení a užívání dovolené se nám všem rozjíždí nový pracovní kolotoč, je třeba myslet i na patřičnou tělesnou kompenzaci. A to v podobě vhodného tělesného cvičení.
Taťána Kročková
19. 9. 2019
Počet nových komentářů
3
Nechat se zahrabat do písku je zdravé
Léčbu sluncem, pískem a mořskou vodou využívali již naši předci a praprapředci… Například léčebná kúra v písku se využívala už od starověku. Jak se lidé kdysi koupali a opalovali?
Taťána Kročková
12. 9. 2019
Člověk na vozíku nebyl partner. Byl to pacient, vzpomíná zakladatelka Centra Paraple
Rozhovor
ROZHOVOR – Alena Kábrtová před lety spoluzakládala Centrum Paraple pro pomoc paraplegikům a tetraplegikům – lidem na vozíku s poškozením míchy. Těch let uběhlo již 25 a – jak říká i motto Paraplete – byla to jízda.
Lenka Krbcová
6. 9. 2019
Víra tvá tě uzdraví. Magická medicína měla úspěch odjakživa
Stačí při nemoci opravdu věřit v uzdravení a v moc konkrétního léku? Na jakém principu je založena magická medicína, která se praktikovala po tisíciletí?
Taťána Kročková
2. 9. 2019
Počet nových komentářů
9
Před 120 lety vznikla první česká „Společnost pro spalování mrtvol“
Pohřeb žehem byl ještě na počátku 20. století označován za „zlozvyk prokletý a zavrženíhodný“. Biblické rčení „prach jsi a v prach se obrátíš“ přitom vystihuje žeh daleko přesněji než tlení v rakvi.
Bohumil Tesařík
29. 8. 2019
Alkoholismus a škody z něho pro zdraví národa plynoucí. Česko ročně propije miliardy
Pilo se, pije a pít bude. Nad příčinami i důsledky alkoholového opojení celého národa se již zamýšleli mnozí. Třeba i lékař Jan Šimsa, který píše, že v republice Československé se před více než 80 lety ročně propilo 10 miliard Kč. Jak jsme na tom dnes?
Taťána Kročková
27. 8. 2019
Počet nových komentářů
2
Kokain není návykový, drahoušku, musím to vědět, beru ho už roky!
Dávno se již ví, že slavný výrok filmové divy neplatí. Je paradoxem, že kokain se svého času používal dokonce coby lék proti závislosti na opiátech. Dnes jsou jeho rizika známá, přesto spotřeba kokainu stále roste.
Bohumil Tesařík
22. 8. 2019
Počet nových komentářů
1
Šarlatáni řádili už před sto lety. Nabízely se hlavně drogy
I naši předkové se ládovali mnohými léky. V řadě případů šlo o návykové drogy, kterým se dnes člověk raději obloukem vyhne. Rozmohla se přírodní léčba, která skvěle fungovala i ve spolupráci s klasickou medicínou. Ale už tehdy se do popředí tlačily kritiky stran vědecky orientovaných lékařů stavících se proti šarlatánům. A že těch podvodníků nebylo zrovna málo…
Taťána Kročková
5. 8. 2019
Počet nových komentářů
1
Zdravá žena je i krásná. Přesto se ženy vždy potřebovaly líčit jako kurtizány…
Zajímá vás, jak vypadala kosmetika našich předků? Jaká líčidla ženy používaly a z čeho se vyráběly kosmetické přípravky? Základem krémů bylo sádlo, pudry se připravovaly z mouky a oči se líčily dřevěným uhlem.
Taťána Kročková
24. 7. 2019
Hygiena našich předků: Ženy se mydlily v košili
Děsí vás představa, že byste se mohli koupat jenom jednou týdně, a to ještě ve veřejných lázních, anebo doma v neckách v dlouhé košili? Rozhodně se dá říci, že i tohle byl svého času velký pokrok.
Taťána Kročková
16. 7. 2019
Počet nových komentářů
1
Omylem použil špatnou součástku a vynalezl moderní kardiostimulátor
Tiché psí srdce propojili dráty s miniaturním zařízením – a to potom začalo bít. Wilson Greatbatch si do deníku poznamenal: „Pochybuji, že ještě někdy zažiji takovou euforii, jako tehdy, když přede mnou bilo srdce, napojené na pěticentimetrový strojek mé výroby.“
Bohumil Tesařík
15. 7. 2019
Dokonalá manželka měla být především čistotná a šetrná
Hospodyně 19. století si musely poradit bez mnoha dnešních vymožeností, vodovodu, pračky, lednice… Ovšem i chudé rodiny běžně mívaly služku. Hlavní snahou žen pak měla být spokojenost a prospěch manžela.
Taťána Kročková
11. 7. 2019
Nádražní restaurace bývaly podniky téměř luxusními
Nádražní restaurace za Rakouska i První republiky byly spíše podniky vyšší cenové skupiny a odpovídající kvality. Secesní restaurace pražských nádraží dokonce dosahovaly úrovně nejvyhlášenějších podniků své doby v Praze. K proměně stylu nádražek došlo většinou po roce 1948.
Pavel Houser
4. 7. 2019
Počet nových komentářů
3
Rady pro těhotné ženy ještě v 19. století: citron, kořalka a kůže z vlka
Citronová šťáva na nevolnost, kořalka na strie a vlčí kůže proti porodním bolestem… I takové byly „zbraně“, kterými se ženy snažily ulehčit těhotenství a porod. Není ani divu, že úmrtnost matek a dětí byla obrovská. Historie také ukazuje, že porodní báby a lékaři se dohadují od nepaměti.
Taťána Kročková
1. 7. 2019
Doplatil na převoz ledu a šel sedět. Masný průmysl si pak namastil kapsy
Víte, jak se kdysi konzervovaly potraviny? Podobně jako dnes. Když se ale Frederic Tudor pokusil převézt na lodi velké množství ledu za účelem výnosnějšího obchodu s potravinami, napoprvé příliš neuspěl. On to však nevzdal…
Taťána Kročková
18. 6. 2019
Teploměr – „kuriozita, která není k ničemu dobrá“
Horečku sice znali již starověcí lékaři, na vznik funkčního teploměru si ale museli počkat dlouhá staletí. Přesto se i pak našli tací, kdo přístroj k měření teploty považovali za zbytečnost. Vědci se také dlouho nebyli schopni dohodnout na jednotné stupnici a každý teploměr si měřil podle svého. I Celsiova stupnice byla původně obrácená – 0 stupňů Celsia značilo bod varu.
Bohumil Tesařík
17. 6. 2019
Počet nových komentářů
6
První rtěnky v Československu opalovali nad kahanem. Zájem byl obrovský
Družstvo Detecha vyrábí rtěnky již od padesátých let minulého století. V tehdejším Československu bylo až do vzniku Dermacolu jediným výrobcem. První modely opalovali nad kahanem a formy čistili jelenicí.
Redakce
20. 4. 2019
Je jelení lůj z jelena?
Na Jelení lůj spoléhaly už naše babičky, známá značka u zákazníků boduje i dnes. Proč se tradiční balzám na rty jmenuje Jelení lůj a z čeho se vyrábí?
Redakce
23. 3. 2019
Počet nových komentářů
2
Klitoris jako mocná zbraň. Kdo ho vlastně objevil?
„Připomíná mužský úd…“ „V každé mrtvole ženy, kterou jsme pitvali, jsme ho nalezli…“ Řeč je o klitorisu.
Taťána Kročková
19. 3. 2019
Nožky čínských žen: Zmrzačená chodidla jako fetiš
Čínským dívkám už od malička pevně zavazovali nožky, aby byly krásné a líbily se mužům. Znetvořená chodidla tak zajistila mužům obdivovaný fetiš a ženám doživotní domácí vězení – nemohly totiž vůbec chodit.
Taťána Kročková
15. 2. 2019
Počet nových komentářů
2
Jak se kdysi mylo nádobí bez jaru
Mýt nádobí bez vody v kuchyni a bez saponátu, jde to vůbec? Musí, dříve si hospodyňky musely vystačit jen se džberem, sodou a pískem. A když si nevěděly rady, začetly se do rad Oldřišky Zemanové, autorky knihy Moderní domácnost z roku 1929.
Kateřina Čepelíková
11. 2. 2019
Počet nových komentářů
1
181
–
210
/
231
První strana
Předchozí strana
2
3
4
5
6
7
8
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
Hubnutí
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny témata
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji