největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Zdraví
»
Nemoci a úrazy
Nemoci a úrazy
3 001
–
3 030
/
5 811
První strana
Předchozí strana
90
99
100
101
102
103
110
Následující strana
Poslední strana
Řekni mi, co děláš, a já ti řeknu, kdy tě začnou bolet záda
Člověk se v dnešní době dožívá v průměru osmdesáti let, z toho pak celých dvanáct let stráví v práci. Co na vaše povolání říkají vaše záda? Jaká rizika spojená s bolestí zad v sobě skrývá vaše profese? Jaká je prevence a řešení bolesti?
Redakce
24. 11. 2018
Děti v registrovaném partnerství: děti druhé kategorie
Podle aktuálních odhadů žije zhruba patnáct set dětí v soužití dospělých v registrovaném partnerství. Děti jsou v tomto modelu bez vlastního přičinění. Cesty, jak se v daném registrovaném vztahu ocitly, bývají dosti klikaté. Výsledkem je 1500 dětí mezi mlýnskými kameny.
Tomáš Novák
23. 11. 2018
Počet nových komentářů
2
Proč páry řeší svoji neplodnost nejčastěji na podzim?
Experti na neplodnost čelí na podzim přílivu párů, kterým se nedaří počít dítě přirozenou cestou. Počet lidí, kteří vyhledají pomoc reprodukčních specialistů, roste ve srovnání s létem až o 25 %.
Redakce
22. 11. 2018
Zúžená předkožka: Nejprve konzervativní léčba
Zúžená předkožka neboli fimóza je nepříjemná a může způsobit řadu méně či více vážných nemocí. Lékaři často nabídnou jen jediné řešení – skalpel.
Helena Singerová
22. 11. 2018
Počet nových komentářů
12
Sportujete v zimě? Neprohřáté svaly se snáze poraní
S nadcházející zimou je spojena řada typických úrazů. Stoupá počet zlomenin, naraženin a zranění kolenních kloubů. Nejhorší z nich vyžadují až šestiměsíční rekonvalescenci a končí s trvalými následky. Fyzioterapeutka vysvětluje, jak úrazům předejít.
Redakce
21. 11. 2018
Anorexie často končí sebevraždou. Nemocní se jí však nechtějí vzdát
Poruchy příjmu potravy jsou závažným duševním onemocněním. Pacienti, převážně jde o ženy, ale mnohdy nenaleznou motivaci k tomu, aby se své choroby chtěli zbavit. „Zpočátku mě léčili doktoři, já sama jsem se neléčila, nechtěla jsem, aby mi anorexii někdo bral,“ říká jedna z nich.
Lenka Krbcová
21. 11. 2018
Počet nových komentářů
1
Schizofrenie: choroba z nejtěžších
Druhdy býval měsíc listopad zasvěcen přátelství s SSSR. Družba frčela v tisku, rozhlasu i televizi. Otevřeli jste konzervu paštiky a obávali se, že tam najdete V. I. Lenina. Dnes jsme jinde, i když… Hitem médií se stal v jedenáctém měsíci roku 2018 – kdysi sovětský – Krym. Stalo se tak v poněkud netradiční souvislosti se schizofrenií.
Tomáš Novák
20. 11. 2018
Počet nových komentářů
4
Špatně vidíte? Je to jako když řídíte pod vlivem drog či alkoholu
„Když člověk se špatně korigovanou oční vadou usedne za volant, je to jako by řídil opitý nebo pod vlivem drog,“ říká prezidentka optometristů. V zimním období potřebují řidiči dobrý zrak snad ještě více než kdy jindy.
Redakce
19. 11. 2018
Počet nových komentářů
1
Nenápadné příznaky žloutenky C: tmavá moč a napětí pod žebry
Virus hepatitidy typu C v těle o sobě nedá vědět i několik let. Krví se dostává do jater, kde se množí. Zatímco nemocný ještě nepociťuje žádné potíže, choroba mu již poškozuje játra.
Lenka Krbcová
19. 11. 2018
Pro děti jsou lepší antibiotika v sirupu
Lékárníci varují: Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí. Důležité je užívat antibiotika správně.
Redakce
17. 11. 2018
Je to rakovina? Jak vypadají nemoci pod mikroskopem
Díky mikroskopu a „sklíčkům“ dokáží stanovit diagnózu či určit typ nádoru. Moderní patologie je velmi úzce navázána na onkologii, ale i na další operační obory, například chirurgii a gynekologii, pro které je práce patologů často zásadní.
Redakce
16. 11. 2018
O zvířatech, lidech a antibiotikách
Komentář
Spotřeba antibiotik v chovech hospodářských zvířat klesá a klesat bude. Na rozdíl od jejich spotřeby lidmi.
Petr Havel
16. 11. 2018
Poznáte klíšťovou encefalitidu od lymeské borreliózy?
Rozhovor
U jednoho onemocnění se tvoří skvrna, u druhého máte chřipkové příznaky. Jedna nemoc má samouzdravovací schopnost a další je třeba léčit i hospitalizací. Lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu nám představí primářka Hana Roháčová.
Redakce
16. 11. 2018
Počet nových komentářů
1
Anestezie při porodu císařským řezem: změní se 40 let starý postup?
Rozhovor
„Celková anestetika u císařského řezu mohou vést k dočasnému útlumu novorozence po porodu,“ říká anestezioložka Martina Kosinová, autorka mezinárodně oceněné práce, v níž se věnuje srovnání vlivu léků užívaných více než čtyřicet let s anestetiky, jejichž užívání v rámci císařského řezu je celosvětově teprve v začátcích a jejich efekt na novorozence dosud nebyl zkoumán.
Lenka Krbcová
14. 11. 2018
Zimní jídelníček podle našich babiček
Lokální, sezónní, bio, málo cukru, bílá mouka jen svátečně… Vše, co je pro nás aktuálním trendem, bylo dřív nejen naprosto běžné, ale často i nutné. Přečtěte si, co bylo základem kuchyně v zimě či jak se Vánoce osladily i bez rafinovaného cukru.
Alena Přídová
13. 11. 2018
Počet nových komentářů
3
Proč znát IQ svých dětí
Intelekt a jeho využitelnost lze přirovnat ke džbánu. Můžete mít velký džbán a v něm jen trochu vody. Je možné mít menší džbán, který je po okraj naplněný. Každý máme těchto džbánků několik.
Tomáš Novák
13. 11. 2018
Gynekolog: Bolest v podbřišku neznačí jen menstruaci
Blížící se menstruaci pozná žena podle bolesti v podbřišku. Někdy ale mohou podobné bolesti signalizovat infekci močového ústrojí nebo křečové žíly.
Pavel Turčan
12. 11. 2018
Počet nových komentářů
5
„Tajné ženské zbraně“ bez chemie: Bylinky vhodné výhradně pro ženy
Výkyvy nálad, premenstruační syndrom či menopauza. Ženy mají řadu specifických trápení. Zastání máme naštěstí v přírodě, která pro nás vymyslela spoustu přírodních prostředků, které nás mohou doslova zachránit.
Monika Poledníková
12. 11. 2018
Proč odběr krve probíhá nalačno a po ránu
Správný postup nejen při odběru krve, ale již před ním, zajistí, aby to, co se zjistí z vaší krve, nevedlo ke zkresleným výsledkům. Pět rad vám napoví, jak se připravit na odběr krve a vyhnout se častým chybám.
Redakce
9. 11. 2018
Počet nových komentářů
1
Nejlepší, co můžeme udělat pro svůj imunitní systém, je žít v harmonii
Podzim, to je zkouška naší imunity. Snižuje ji stres a přepracování. „Ptejte se, kde je míra toho, co unesete,“ říká lékařka. A my dodáváme: zkuste to dřív, než vám odpoví váš organismus.
Helena Singerová
9. 11. 2018
Počet nových komentářů
3
E250 – dusitan sodný. Éčko, kterému se chcete vyhnout
Více než tisíc zákazníků denně si na webové stránce online supermarketu Rohlík.cz pravidelně prohlíží složení potravin v rámci tříbarevného semaforu, který upozorňuje na riziková éčka. Nevhodná éčka lidé zkoumají zejména u šunek, nejvyhledávanější ze všech je dusitan sodný. Víte proč?
Redakce
8. 11. 2018
Počet nových komentářů
8
Profesor Röntgen by se divil, co vlastně také vynalezl
8. listopad se stal Mezinárodním dnem radiologie a připomínkou objevu rentgenových paprsků. Vědec, jehož jméno nesou, by byl zřejmě překvapen, že rentgen sloužil svého času i ke zvýšení prodeje obuvi.
Bohumil Tesařík
8. 11. 2018
Umí obezitu léčit i praktický lékař?
Aktualita
Shodit dvě tři kila zvládne každý, s nadváhou a obezitou už je ale třeba vyhledat pomoc specialisty na odborném pracovišti. V budoucnu by ale i obézní pacienty mohl léčit běžný praktický lékař. Zrovna se o této možnosti jedná v Karlových Varech.
Kateřina Čepelíková
7. 11. 2018
Počet nových komentářů
1
Shopalkoholismus: Buď přestaneš nakupovat, nebo se rozvedeme
Neznám případ, kdy by byla závislost na nakupování uvedena při rozvodu jako oficiální příčina rozvratu manželství. Zato znám případy, kdy na zmíněném vývoji měla podstatný podíl.
Tomáš Novák
7. 11. 2018
Počet nových komentářů
1
Pád z kola, autonehoda, střelné poranění… Lopatku si lze zranit různými způsoby
Profesor Bartoníček z pražské Ústřední vojenské nemocnice má druhý největší soubor zlomenin lopatek na světě. Je to skutečný unikát, kterým si český lékař a jeho pracoviště získali mezinárodní uznání.
Lenka Krbcová
6. 11. 2018
Je strach z hadů vrozený?
Dokážeme odhadnout strach z hada? Poznáme, zda může být nebezpečný? Po mediálně vděčné kauze mamby z pražských Hlubočep může být zajímavý jeden z nových výzkumů. Přinášíme i další přehled dění v akademickém světě.
Pavel Houser
5. 11. 2018
Polívková smršť opět u Anděla
Aktualita
Již po osmé bude pěší zóna u Anděla patřit předním českým kuchařům, výborným polévkám a dobré věci. Vaří se tu „první polévka na světě, která léčí mrtvici“.
Redakce
3. 11. 2018
Kloubní výživa pro koně – dobrý nápad pro lidi?
Lidi nejsou koně, nekrmí se melasou ani vojtěškou, zato kloubní výživu někteří používají stejnou. Navzdory tomu, že nejde o léčivý přípravek, ale veterinární. Proč to dělají a nehrozí jim nějaké zdravotní komplikace? Pomáhá kloubí výživa pro koně i lidem?
Kateřina Čepelíková
2. 11. 2018
Počet nových komentářů
14
Přítel se na ni vykašlal. I z toho můžete mít kašel
Dlouhotrvající kašel může být psychického původu. Tento tzv. psychogenní kašel se vyskytuje jak u dospělých, tak ještě častěji u dětí. Mívá souvislost s prožitky stresu, citových traumat a emoční lability.
Tomáš Novák
1. 11. 2018
Počet nových komentářů
3
Kdy je kožní nemoc nakažlivá?
Na oko odpudivá kožní nemoc, jakou může být lupénka, není nakažlivá a pacientů se štítit nemusíte. Naopak nenápadné bradavice nesou riziko přenosu.
Helena Singerová
31. 10. 2018
3 001
–
3 030
/
5 811
První strana
Předchozí strana
90
99
100
101
102
103
110
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji