největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Zdraví
»
Nemoci a úrazy
Nemoci a úrazy
3 031
–
3 060
/
5 811
První strana
Předchozí strana
90
100
101
102
103
104
110
Následující strana
Poslední strana
Jak žít, když už běžné brýle nestačí
Rozhovor
Hana Petrová testuje pomůcky pro zrakově postižené a pomáhá ostatním. Sama ví, jak je vhodná kompenzace zraku důležitá a jak dokáže zlepšit život.
Taťána Kročková
30. 10. 2018
Stresují mě protistresové omalovánky. Platí rady proti stresu jen pro někoho?
V nedávném článku jsme se věnovali tomu, jak se zbavit stresu, nepodlehnout nejistotě a jak se začít soustředit. Jsou tato doporučení univerzální?
Redakce
29. 10. 2018
Počet nových komentářů
7
Léčba hemoroidů hrazená pojišťovnou
Jaké způsoby chirurgické léčby hemoroidů existují a které z nich hradí pojišťovna? Odpovídá Oldřich Tichý z Všeobecné zdravotní pojišťovny.
Redakce
29. 10. 2018
Počet nových komentářů
6
Správné tuky neškodí
Docent Stanislav Sekretár ze Slovenské technické univerzity v Bratislavě se zabývá jak pozitivními účinky rostlinných olejů na lidské zdraví, tak i tím, jak zabránit tomu, aby se tyto blahodárné vlastnosti rostlinných olejů nezničily nevhodným zacházením.
Jana Kuklová
29. 10. 2018
Počet nových komentářů
3
Pesticidy v ovoci a zelenině 2018: Kolik už jich bylo?
Jablka z Polska, meruňky, sušené ovoce, například rozinky nebo goji, ale i čerstvá zelenina… Podívejte se na případy, v nichž byly překročeny bezpečné limity pro rezidua pesticidů.
Lenka Krbcová
26. 10. 2018
Klíště přenáší 7 vážných nemocí. Jak poznáte jejich příznaky?
V České republice klíště přenáší až sedm závažných onemocnění, která vás mohou na dlouhou dobu, i několik měsíců, vyřadit z běžného režimu. Jak se tato onemocnění projevují a léčí? Jen před jedním – klíšťovou encefalitidou – chrání očkování.
Kateřina Čepelíková
26. 10. 2018
Podzimní detoxikace posílí obranyschopnost a dostane tělo do formy
S očistou je spojováno zejména jarní období, avšak i na podzim bychom měli provést důkladný úklid své tělesné schránky. Je také dobré vědět, že k tomu nepotřebujeme žádné drahé doplňky stravy, bohatě postačí správný jídelníček a dary přírody.
Monika Poledníková
25. 10. 2018
Vasektomie: co obnáší nejspolehlivější mužská antikoncepce
Čtvrtina českých mužů si mylně myslí, že při vasektomii přijdou o varlata a že skončí jejich sexuální život. Další zajímá, jestli je vasektomie vratná a jaká je její cena.
Redakce
24. 10. 2018
Zhasnout, prosím! Nebezpečí dnů bez světla a nocí plných záře
Rozhovor
Tenhle rozhovor je doslova osvícený. Jeho aktéři během něj totiž neustále rozsvěceli, zhasínali, blikali, měnili intenzitu či barvu osvětlení. A nemluvili o ničem jiném než o světle – a tmě. Potřebujeme obojí, ve správný čas, ale jako bychom na to zapomněli.
Lenka Krbcová
24. 10. 2018
dTest autosedaček: Jak obstály v crash testech?
Aktualita
Časopis dTest testoval dvanáct autosedaček. Zjišťoval, jak si vedly při simulované autonehodě, a zkoušce podrobil i materiály, z nichž byly vyrobené.
Redakce
23. 10. 2018
Narodil se chlapeček, jen mu chybí zvoneček aneb Kde se berou „sexuální“ komplexy
V určité fázi vývoje máme některý z komplexů všichni… A ti, kdo to popírají, jsou zakomplexovaní nejvíc. Mezi třetím až čtvrtým rokem dítě zaměřuje svá sexuální přání na rodiče opačného pohlaví a musí překonat Oidipovský, kastrační a Elektřin komplex.
Tomáš Novák
23. 10. 2018
Počet nových komentářů
22
Postižení míchy: Nejdůležitější je motivovat pacienta, aby to nevzdával, říká fyzioterapeutka
Rozhovor
Za patnáct let praxe jí rukama prošly stovky pacientů s různým stupněm míšní léze, dobře tak ví, že s rezignovaným pacientem nic nezmůže. Psychickou hygienu Hana Jakšová z FN Brno řadí při léčbě na první místo.
Redakce
22. 10. 2018
Říkali jim posměšně „citrónci“. Ovoce zachránilo námořníky před kurdějemi
V souvislosti s celosvětovou migrací obyvatel naší planety dochází k oživení zájmu o některé již zapomenuté choroby, které byly v minulosti postrachem lidstva. Patří k nim také kurděje neboli skorbut.
Bohumil Tesařík
22. 10. 2018
Co říct své dceři o menopauze
S přechodem neboli menopauzou se pojí řada více či méně závažných a nepříjemných projevů. Jejich intenzitu ovšem lze výrazně ovlivnit změnou životního stylu, především jídelníčku, zejména pokud se do ní ženy pustí ještě před nástupem prvních symptomů.
Redakce
21. 10. 2018
Projevy oční migrény vás mohou vyděsit
Podle odhadů trpí pravidelnými bolestmi hlavy až milion Čechů. Migréna může ale postihnout i zrak. Lékaři vysvětlují, jak se oční migréna projevuje, co ji spouští a zda může trvale poškodit zrak.
Redakce
20. 10. 2018
Neinvazivní test pro těhotné: Bude to revoluce, věří lékaři
Odborníci upozorňují na screeningovou metodu, která je již nějakou dobu k dispozici i v České republice. Krevní test zjišťuje pravděpodobnost genetické poruchy. Celosvětově již bylo provedeno více než milión těchto těhotenských vyšetření.
Lenka Krbcová
19. 10. 2018
Zázračné složení vlašských ořechů
Nejlepší jsou jen tak na chroupání, vlašské ořechy totiž obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Ale i listy ořešáku nám mohou být užitečné – na stromě odpuzují hmyz a natrhané slouží třeba k přípravě léčebných čajů.
Petr Havel
19. 10. 2018
Počet nových komentářů
3
Epsomská sůl: jako projímadlo jen na vlastní riziko
Polévku si s ní neosolíte, zato prospěje vašim kloubům, nervům, srdci i pokožce. Navíc do těla dodává hořčík – jedná se totiž o hořečnatou sůl, tedy síran hořečnatý. Nejčastěji je k dostání ve formě koupelové soli, k vnitřním účelům se oficiálně nedoporučuje.
Taťána Kročková
18. 10. 2018
Můžu se předávkovat vitamínem D?
Hlavním zdrojem vitamínu D je slunce, doplňovat ho můžeme také vhodným jídelníčkem a speciálně obohacenými potravinami či doplňky stravy. Odborníci vysvětlují, jak na to.
Redakce
17. 10. 2018
Buďte v pohodě, ochráníte si mozek
Novinky kolem Alzheimerovy nemoci a další dění z akademického světa: Duševní pohoda chrání určité oblasti mozku. Rakovina krve: kdy vynechat chemoterapii? Západonilská horečka – tak už jsme se dočkali. Vědci šlechtí barevné obilí. Jak vzniká jed v mořských řasách? Otrávit se můžete při konzumaci mušlí nebo korýšů, kteří pojídají řasy. Tuberkulóza stále mezi námi – šance na šetrnější léčbu.
Pavel Houser
17. 10. 2018
Migréna přišla se zimou. Proč nás bolí hlava?
V severních zeměpisných šířkách trpí migrénou více lidí než na jižní polokouli. Může za to gen, který pomohl našim předkům s aklimatizací po migraci z Afriky.
Helena Singerová
16. 10. 2018
Jak bojovat s diabetem stravou? Ukázkový jídelníček při cukrovce
Při předcházení diabetu, případně už při vzniku onemocnění je důležité dodržovat pravidelnou a kvalitní stravu. Platí také, že ve stravě je potřeba co nejvíce omezit cukr, což jsou nejen jakékoliv cukrovinky, ale i sladké nápoje včetně colových, a vyvarovat se alkoholu.
Věra Burešová
16. 10. 2018
Počet nových komentářů
1
Nová léčba křečových žil: uzavřou se lepidlem
Se sedavým zaměstnáním, obezitou a genetickou dispozicí máme ke křečovým žilám blíže, než si myslíme. Jaké jsou moderní možnosti léčby?
Redakce
15. 10. 2018
Počet nových komentářů
1
Podzimní melancholie – mýtus, nebo realita?
V podzimních měsících si lidé stěžují na únavu, smutek, špatnou náladu… Souvisí to s počasím? Světlem, respektive tmou? S koncem léta, prázdnin, dovolených, pohody? A jak si můžeme trochu pomoci?
Tomáš Novák
15. 10. 2018
Počet nových komentářů
1
Narcis miluje k zbláznění… jen sebe. A jinak to nebude
Jedna z mých klientek nedávno konstatovala: „Můj partner je nacista.“ Chvilku se odmlčela a dodala: „Rád má jenom sebe.“ Koutky mi hodlaly zacukat, vzpomněl jsem ale na Sigmunda Freuda a jeho názory na přeřeknutí. Že by narcismus byl „nacismem duše“?
Tomáš Novák
12. 10. 2018
Počet nových komentářů
5
Proč zubař neodstraňuje zubní kámen na pojišťovnu, když by měl?
V rámci preventivní prohlídky by vám zubař jednou za rok měl odstranit i zubní kámen, pokud ho máte. Často tento krok ale přeskočí a odešle vás na placenou zubní hygienu. Roman Šmucler nám vysvětlil proč.
Kateřina Čepelíková
11. 10. 2018
Počet nových komentářů
10
Klíšťová encefalitida: mezi prvním a druhým očkováním byste neměli mít klíště
Před klíšťovou encefalitidou se lze účinně chránit očkováním. Je možné i pro děti od jednoho roku. Kdy je nejlepší čas pro „očkování proti klíšťatům“, jaká je cena vakcín a kolik činí příspěvek pojišťoven v roce 2018?
Kateřina Čepelíková
11. 10. 2018
Počet nových komentářů
4
Muž, který jako první na světě nahlédl do lidského žaludku
Je tomu 150 let, co se Adolf Kussmaul dokázal podívat do žaludku živého člověka. Německý internista se stal zakladatelem a průkopníkem endoskopie.
Bohumil Tesařík
10. 10. 2018
10 potravin, v nichž byste cukr nečekali. Ale je tam
Snažíme se jíst zdravě, kupujeme si zeleninu, luštěniny… Ale pozor, pokud tyto potraviny nakupujete již připravené, ve formě určitého polotovaru, je pravděpodobné, že obsahují více cukru, než tušíte.
Lenka Krbcová
9. 10. 2018
Na artrózu na rukách kloubní výživa moc neplatí
Sedm z deseti lidí nad šedesát pět let trpí nějakou formou artrózy – degenerativním poškozením kloubního pouzdra, měkkých tkání i kostní struktury. Jak tento proces oddálit a čím si ulevit?
Kateřina Čepelíková
8. 10. 2018
Počet nových komentářů
2
3 031
–
3 060
/
5 811
První strana
Předchozí strana
90
100
101
102
103
104
110
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
PODCAST: Vycvičit se dá i bolest vystřelující ze zad do nohy
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji